indigo
indigo [vl. m. + lat. + gr.] — jedno z najstarších známych farbív poskytujúce jasnomodré, na svetle stále vyfarbenia bavlny a vlny; tmavomodrý prášok nerozpustný vo vode, v etanole, dietyléteri a zriedených kyselinách. V nepolárnych rozpúšťadlách sa rozpúšťa za vzniku červeného, v polárnych rozpúšťadlách za vzniku modrého sfarbenia; pri 390 °C sa rozkladá. Indigo bolo známe už v staroveku (Čína, Indočína, Egypt, Grécko, Rímska ríša, Južná a Stredná Amerika), získavalo sa z listov rastlín rodu indigovník, najmä druhu indigovník farbiarsky (Indigofera tinctoria), v Európe aj ako tzv. nepravé alebo nemecké indigo z druhu farbovník obyčajný (Isatis tinctoria).
Podľa tradície sa indigo začalo používať na farbenie v Číne za vlády mýtického cisára Chuang-tiho (Huangdi, Žltý cisár, vládol v období 2697 pred n. l. – 2598 pred n. l.; modrá farba ako farba nebies patrila k farbám vládnucej dynastie). Získavalo sa z prírodných zdrojov takmer až do konca 19. stor. Na Slovensku sa tradične používalo pri výrobe modrotlače (prvá zmienka o nej pochádza z konca 18. stor.). Spôsob farbenia indigom k nám prenikol z Nemecka, pričom sa hojne využívalo lacnejšie, nepravé indigo získavané z farbovníka obyčajného.
V roku 1883 Adolf von Baeyer zistil chemické zloženie indiga a v roku 1896 sa začalo vyrábať priemyselne. V listoch indigovníka sa nachádza glykozid indoxylu – indikán, ktorý sa fermentačným štiepením rozpadá na glukózu a indoxyl a ten sa oxidáciou na vzduchu ľahko mení na indigo. V súčasnosti sa indigo vyrába tavením N-fenylglycínu s amidom sodným za vzniku indoxylu a jeho následnou oxidáciou, zachovalo sa však aj získavanie indiga z prírodnej suroviny. Indigo je kypové farbivo fakticky nerozpustné vo vode (indigoidné farbivá). V súčasnosti sa používa na farbenie oveľa menej než v minulosti, viac sa využívajú jeho halogénderiváty, najmä 5,5′,7,7′-tetrabrómindigo (brilantná modrá). Vo výtvarnom umení sa indigo využíva v emulziách a vo vodou riediteľných spojivách (akvarel, tempera), v oleji je rozpustné len čiastočne. Na Slovensku a v iných krajinách Európskej únie je používanie indiga a jeho derivátov zakázané pre ich nerozložiteľnosť (zaťažujú odpadové vody).