kokaín

Popis ilustrácie

Kokaín

Text hesla

kokaín [kečujsky > španielsky + novolatinsky] — alkaloid odvodený od tropánu. Bezfarebná prchavá kryštalická látka bez zápachu (odtiaľ pomenovanie drogy cukor, sneh), málo rozpustná vo vode, rozpustná v etanole, dietyléteri a chloroforme; teplota topenia 98 °C. Spolu s ďalšími alkaloidmi sa nachádza v listoch kokaínovníka obyčajného (Erythroxylon coca). Získava sa zo suchých listov extrakciou etanolom alebo dietyléterom.

Kokaín je psychoaktívna látka s euforickým a so stimulačným účinkom na centrálny nervový systém (vyvoláva subjektívny pocit zvýšenia duševných a fyzických schopností, odstraňuje únavu, zvyšuje sebavedomie, bdelosť a znižuje potrebu spánku a pocit hladu), má aj lokálne anestetické účinky. Zneužíva sa ako narkotikum (na ilegálnom trhu sa predáva ako hydrochlorid kokaínu, biely vločkový prášok slabo horkej chuti, ktorý sa ľahko rozpúšťa vo vode a v etanole, užíva sa šnupaním alebo vnútrožilovo). Kokaín dobre preniká sliznicami, v tráviacom trakte sa pomerne rýchlo rozkladá a malé množstvo sa nezmenené vylučuje močom; toxikologickým vyšetrením je možné dokázať užitie kokaínu do 72 hodín. Pri predávkovaní dochádza k extrémnemu vystupňovaniu pre jedinca typického správania (napr. extrémne vystupňovanie agresívneho správania) a k preceňovaniu vlastných schopností, môžu sa objaviť bludy a halucinácie, výrazné sú aj somatické príznaky (arytmia, hypertenzia, tachykardia, mydriáza, tremor, potenie). Kokaín je tvrdá droga s vysokým rizikom vzniku silnej závislosti (kokainizmus), abstinenčné príznaky sa prejavujú veľkou spavosťou, pocitom strachu, trasom, depresiami a pod.

Kokaín stáročia užívali domorodci v horských oblastiach Južnej Ameriky, do Európy a Severnej Ameriky sa dostal v 19. stor. Koncom 19. a začiatkom 20. stor. bol módnou drogou umelcov, potom sa jeho užívanie výrazne znížilo, od 70. rokov 20. stor. však na celom svete narastá (v 80. rokoch sa začal používať crack). V roku 1860 bol izolovaný z listov kokaínovníka, v roku 1884 bol použitý ako lokálne anestetikum pri operáciách oka. V súčasnosti sa používa len na povrchovú anestéziu v oftalmológii, otorinolaryngológii a stomatológii.

Zverejnené v marci 2017.

Kokaín [online]. Encyclopaedia Beliana, ISBN 978-80-89524-30-3. [cit. 2024-09-18 ]. Dostupné na internete: https://beliana.sav.sk/heslo/kokain