Džidda

Text hesla

Džidda, medzinárodný prepis Jiddah — prístavné mesto v západnej časti Saudskej Arábie v provincii Mekka na pobreží Červeného mora 70 km západne od mesta Mekka; 3,233 milióna obyvateľov (2016). Je najväčším mestom provincie a 2. najväčším mestom (po hlavnom meste Rijád) v krajine. Džidda je významným priemyselným, obchodným (sídlo viacerých obchodných spoločností), finančným (sídlo Národnej obchodnej banky, Islamskej rozvojovej banky), dopravným (sídlo viacerých leteckých a lodných spoločností), vedeckým a kultúrnym strediskom. Má rozvinutý chemický (sídlo spoločnosti Cristal Global, 2. najväčšieho producenta oxidu titaničitého na svete), petrochemický, hutnícky (oceliareň, hlinikáreň), lodný, cementársky, potravinársky (rybný, mliekarský, mäsový), odevný, nábytkársky, elektrotechnický priemysel, v meste sú zariadenia na odsoľovanie morskej vody. Najmä vďaka svojej dlhej pláži je jedným z hlavných letovísk Saudskej Arábie.

Mesto je východiskom pre pútnikov do Mekky a Mediny. V súvislosti s rozvojom ťažby ropy v krajine po 2. svetovej vojne prešlo rozsiahlou modernizáciou. Je považované za najliberálnejšie a najkozmopolitnejšie mesto krajiny. Je etnicky rôznorodé – usadili sa v ňom mnohí z pútnikov, ktorí stáročia mestom prechádzali, a za posledných 50 rokov v dôsledku ropného boomu aj prisťahovalci z Európy, zo Severnej Ameriky a z juhovýchodnej Ázie. V minulosti predstavovalo aj diplomatické centrum Saudskej Arábie, nachádzalo sa tam napr. ministerstvo zahraničných vecí, ktoré však bolo prenesené rovnako ako mnoho veľvyslanectiev do Rijádu. Napriek tomu je však stále sídlom mnohých konzulátov a viacerých medzinárodných organizácií (Organizácia islamskej spolupráce a i.).

Námorný prístav v Džidde je najvýznamnejším prístavom Červeného mora, leží na Námornej Hodvábnej ceste 21. stor. (súčasť Novej Hodvábnej cesty) Predstavuje obchodný (ropný a kontajnerový prístav, prechádza ním 59 % importu krajiny), osobný a rybársky prístav. Mesto má diaľničné spojenie s Mekkou, Rijádom a Dammámom, leží na vysokorýchlostnej železnici spájajúcej Mekku a Medinu. Je obsluhované 20 km severne ležiacim medzinárodným letiskom.

Oblasť mesta bola osídlená už v predislamskom období. V 7. stor. sa stalo významným prístavom na námornej obchodnej ceste spájajúcej Stredozemné more s Arabským polostrovom, Indiou a juhovýchodnou Áziou. Slúžilo ako vstupná brána pre moslimských pútnikov prichádzajúcich od Červeného mora smerujúcich do Mekky a Mediny. Súčasne sa stalo centrom obchodu s ryžou, korením, hodvábom a so vzácnymi kovmi. V 10. stor. bolo pripojené k Fátimovskému kalifátu, neskôr, v 13. stor., počas nadvlády mamlúkov, zohralo zásadnú rolu v odrážaní útokov Portugalcov, ktorých cieľom bolo rozšíriť svoj vplyv v Červenom mori. V rokoch 1517 – 1916 bolo pod nadvládou Osmanskej ríše. Počas arabského povstania (1916 – 18) sa stalo súčasťou kráľovstva Hidžáz pod vládou arabského moslimského rodu Hášimovcov až do roku 1925. V roku 1927 bola v Džidde podpísaná dohoda medzi Spojeným kráľovstvom a nadždským sultánom Ibn Sa’údom, zabezpečujúca mestu v Kráľovstve Hidžázu a Nadždu suverenitu; kráľovstvá sa následne spojili a v roku 1932 premenovali na Kráľovstvo Saudskej Arábie.

Stavebné pamiatky: V historickom centre mesta (al-Balad) sa nachádza nemoslimský cintorín zo 16. stor. s hrobmi francúzskych cestovateľov, britského konzula, portugalských moreplavcov a so židovskými hrobmi z 19. stor. Nachádza sa tu aj Nassifov dom (1872 – 81), ktorý pôvodne slúžil ako kráľovské sídlo Ibn Sa’úda, neskôr ako súkromná knižnica a od roku 2009 ako múzeum. Historické centrum mesta s bohato zdobenými domami (fasády zdobené koralmi, drevenými balkónmi) bolo v roku 2014 zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Najväčšou mešitou v meste je mešita kráľa Sa’úda (1986 – 87). V meste sa nachádzajú múzeá, galérie. Sídlia tu viaceré univerzity (najstaršia bola založená v roku 1967).

V meste sa každoročne koná historický festival oslavujúci kultúru a dedičstvo Džiddy.

Zverejnené v júli 2005. Aktualizované 1. júna 2021.

Džidda [online]. Encyclopaedia Beliana, ISBN 978-80-89524-30-3. [cit. 2025-04-28 ]. Dostupné na internete: https://beliana.sav.sk/heslo/dzidda