Biely Níl
Biely Níl, arab. Bahr al-Abjád, medzinárodný prepis Bahr al Abyad¸ — rieka v Afrike, ľavostranná zdrojnica Nílu, názov nesie od sútoku rieky Bahr al-Džabal s riekou Bahr al-Ghazál na území Južného Sudánu po sútok s Modrým Nílom v Chartúme, čím vzniká Níl; dĺžka 957 km. Od významného pravostranného prítoku Sobat tečie širokou dolinou na územie Sudánu a až do Chartúmu nepriberá žiadne prítoky. Rieka preteká púšťovými oblasťami, kde stráca podstatnú časť vody vsakovaním, vyparovaním a odčerpávaním na závlahy.
Do 20. stor. bol za začiatok Bieleho Nílu považovaný Viktóriin Níl, vytekajúci z Viktóriinho jazera na území Ugandy a následne pretekajúci Ugandou, Albertovým jazerom na hranici Ugandy a Konžskej demokratickej republiky, z ktorého vyteká ako Albertov Níl, vteká do Južného Sudánu ako Bahr al-Džabal (Horský Níl) a po sútoku s riekou Bahr al-Ghazál tečie ako Biely Níl.
V minulosti bola niektorými bádateľmi Afriky považovaná za prameň Bieleho Nílu rieka Kagera (vzniká sútokom zdrojníc prameniacich vo Rwande a v Burundi), ústiaca do Viktóriinho jazera.