Koromandelské pobrežie
Koromandelské pobrežie, hindsky Kóromandal Tat, angl. Coromandel Coast — rozľahlá prímorská aluviálna nížina na juhovýchode polostrova Predná India v juhovýchodnej Indii pri Bengálskom zálive Indického oceána tiahnuca sa od rieky Krišna na severe po mys Kodijakkarai (Point Calimere) na juhu, na západe je ohraničená pohorím Východný Ghát; dĺžka okolo 700 km, šírka 80 – 100 km, rozloha okolo 22 800 km2. Nížina je mierne zvlnená, priemerná výška je 80 m n. m., pobrežie je slabo rozčlenené, miestami je lagúnové (najmä v deltovitých ústiach riek) s viacerými koralovými ostrovčekmi. Územie má tropické monzúnové podnebie s priemerným ročným úhrnom zrážok okolo 800 – 1 300 mm (sústredené najmä v období október – december). Má hustú riečnu sieť, najväčšie vodné toky: Krišna, Pénnáru, Kávérí.
Koromandelské pobrežie je významnou poľnohospodárskou oblasťou, na zavlažovaných územiach sa pestuje ryža, cukrová trstina, podzemnica olejná, kokosovník, tabak; rozvinutý je rybolov. Hlavným námorným prístavom je Čennai.
Podľa pobrežia boli nazvané štyri britské lode HMS Coromandel, posádka jednej z nich objavila v roku 1820 polostrov Nového Zélandu, ktorý podľa lode nazvala Koromandelský polostrov.