Lamb, Charles

Text hesla

Lamb [lem], Charles, 10. 2. 1775 Londýn – 27. 12. 1834 Edmonton — anglický spisovateľ.

V rokoch 1792 – 1825 pracoval ako účtovník britskej Východoindickej spoločnosti, po odchode do dôchodku sa venoval sa už iba literárnej tvorbe a opatrovaniu svojej duševne chorej sestry Mary Lambovej (*1764, †1847; 1796 v návale zúrivosti zabila matku), s ktorou počas jej lucidných momentov literárne spolupracoval.

Debutoval veršami publikovanými v zbierke básní svojho blízkeho priateľa Samuela Taylora Coleridgea Básne na rozličné témy (Poems on Various Subjects, 1796) a sentimentálnou tragédiou Príbeh Rosamundy Grayovej a starej slepej Margaréty (A Tale of Rosamund Gray and Old Blind Margaret, 1798). So sestrou upravili niekoľko hier Williama Shakespeara a publikovali ich pod názvom Shakespearove príbehy (Tales from Shakespeare, 1807), čím priblížili Shakespearovu tvorbu detskému čitateľovi. V roku 1808 redigoval antológiu Ukážky z diel anglických dramatických básnikov, ktorí žili v čase Shakespeara (Specimens of English Dramatic Poets, Who Lived About the Time of Shakspeare), ktorou oživil záujem o Shakespearových súčasníkov a zároveň zaujal svojimi brilantnými poznámkami k ich dielam.

Uznanie si získal aj zbierkami esejí Eliove eseje (Elia, 1823; považovaná za Lambovo najvýznamnejšie esejistické dielo) a Posledné Eliove eseje (The Last Essays of Elia, 1833), ktorými nadviazal na tradíciu anglickej eseje ako literárneho žánra a obohatil ju o nové črty. Jeho eseje sú veľmi osobné, majú uhladený, konverzačný, ale jasný štýl, ich typickými znakmi sú i dôvtip, zručné využívanie aforizmov, epigramov, metafor, alúzií a prirovnaní, čím sa vytvára charakteristická nálada odrážajúca akýsi momentálny vrtoch autora. Jeho zámerom je čitateľa zabaviť, nie moralizovať, avšak cez zábavnú, triviálnu skúsenosť vyjadriť jej hlbší zmysel. Eseje sú intímnym odhalením Lambovej osobnosti, myšlienok, pocitov a literárnych skúseností, zobrazujú jeho detstvo, starých známych a pestrosť života v Londýne a prelína sa v nich humor s pátosom a nostalgia s melanchóliou.

Lamb písal aj romantickú poéziu, ktorou však oslavoval skôr mesto než prírodu. Jej typickými črtami sú melodickosť verša, výrazná emócia, ostrý tón a originalita pointy. Medzi jeho najznámejšie poetické diela patria báseň Staré známe tváre (The Old Familiar Faces, 1798), spomínajúca na ľudí, ktorí mu chýbajú, a preniknutá pocitom ľudskej osamelosti, lyrická balada Hester (Hester, napísaná 1803, vydaná 1818), ako aj elégia O dieťati, ktoré zomrelo pri narodení (On an Infant Dying as Soon as Born, 1830).

Svoje kritické názory na literatúru vyjadroval v početných listoch (posmrtné zbierky Listy Charlesa Lamba, Letters of Charles Lamb, 1837; Listy Charlesa a Mary Anne Lambovcov, The Letters of Charles and Mary Anne Lamb, 3 zv., 1975 – 78).

Zverejnené 26. augusta 2024.

Huttová, M. Lamb, Charles [online]. Encyclopaedia Beliana, ISBN 978-80-89524-30-3. [cit. 2024-09-07 ]. Dostupné na internete: https://beliana.sav.sk/heslo/lamb-charles