Karnátaka

Popis ilustrácie

Poloha

Text hesla

Karnátaka, hindsky Karnátak, angl. Karnataka — členský štát Indie v juhozápadnej časti polostrova Predná India pri pobreží Arabského mora; rozloha 191 773 km2, 61,873 mil. obyvateľov (2012), hlavné mesto Bangalúr. Územie má vrchovinný až hornatinný reliéf (Dekanská plošina, výšky 500 – 1 000 m n. m.; Západný Ghát, výšky do 1 892 m n. m.), pozdĺž pobrežia sa rozkladá aluviálna nížina Malabárskeho pobrežia. Má tropické monzúnové podnebie, na pobreží vlhké, na ostatnom území suché, priemerné teploty v januári sú 22 – 25 °C, v máji 30 – 33 °C, priemerný ročný úhrn zrážok od 3 000 mm na západných svahoch Západného Ghátu do 700 – 800 mm v strednej a vo východnej časti, zrážky sú sústredené v období jún – september. Karnátaka má hustú riečnu sieť, hlavné rieky: Krišna (s prítokmi Tungabhadra a Bhima), Kávérí; na rieke Šaravati (ústi do Arabského mora) sú vodopády Gersoppa. Početné vodné nádrže sú využívané na zavlažovanie a na energetické účely (viaceré vznikli ako vodné nádrže pri hydroelektrárňach). V horských oblastiach sú monzúnové lesy s podielom stromov so vzácnym drevom (tíkové, santalové a i.).

I keď je Karnátaka jeden z najdynamickejšie sa rozvíjajúcich štátov Indie, podstatou hospodárstva je poľnohospodárska výroba, pestuje sa (na čiastočne zavlažovaných pôdach) ryža, proso, cirok, pšenica, bavlník, cukrová trstina, podzemnica olejná, kokosovník, banánovník, čierne korenie, kardamóm, kávovník (okolo 90 % produkcie kávy v Indii pochádza z oblastí Západného Ghátu), čajovník, tabak, kaučukovník; chová sa hovädzí dobytok a ovce; na pobreží je rozšírený rybolov. Rozvinutá je ťažba dreva a nerastných surovín – rúd mangánu, železa, chrómu, medi, ako aj bauxitu a zlata (do uzavretia lokality Kólár Gold Fields jeden z hlavných regiónov ťažby zlata v Indii zabezpečujúci okolo 85 % celoštátnej produkcie). Krajina má významný textilný priemysel (okolo 85 % celoštátnej produkcie hodvábu), priemysel informačných technológií (Bangalúr, nazývaný i Silicon Valley Indie je centrom IT spoločností v Indii), potravinársky, strojársky (o. i. výroba dopravných prostriedkov), chemický (výroba priemyselných hnojív a i.), petrochemický (ropná rafinéria v Mangalúre), elektrotechnický a hutnícky (hutníctvo železa v Bhadrávatí) priemysel. Významná je produkcia santalového oleja a získavanie laky. V sektore služieb je dobre rozvinutý bankový sektor a doprava (rozvinutá železničná a cestná sieť, a to najmä na východe; 11 námorných prístavov – najväčší New Mangalore Port pri Mangalúre; medzinárodné letiská v Bangalúre a Mangalúre).

Zverejnené v marci 2017.

Karnátaka [online]. Encyclopaedia Beliana, ISBN 978-80-89524-30-3. [cit. 2024-09-20 ]. Dostupné na internete: https://beliana.sav.sk/heslo/karnataka