Sherman, William Tecumseh

Popis ilustrácie

William Tecumseh Sherman

Text hesla

Sherman, William Tecumseh, 8. 2. 1820 Lancaster, Ohio – 14. 2. 1891 New York, New York – významný generál Únie z čias občianskej vojny v USA, preslávil sa dobytím Atlanty, tzv. pochodom k moru a napokon postupom cez územie Južnej a Severnej Karolíny. Je považovaný za jedného z priekopníkov moderného vedenia vojny.

V roku 1840 absolvoval vojenskú akadémiu West Point, následne sa zúčastnil na vojne proti kmeňu Seminolov na Floride. Neskôr armádu opustil a do aktívnej služby sa vrátil až po vypuknutí občianskej vojny v máji 1861. Ako veliteľ brigády sa zúčastnil prvej významnej bitky vojny pri rieke Bull Run 21. júla 1861. Hoci sa bitka pre Úniu skončila neúspechom a Sherman bol ranený, preukázal počas bojov veliteľské schopnosti.

Od roku 1862 patril k najvýznamnejším postavám armády Únie. Vyznamenal sa na západnom bojisku počas bitky pri Shilohu v apríli 1862, keď velil jednej z divízií Armády Tennessee generála Ulyssesa S. Granta. Bol znova ranený, no viedol nielen úspešný ústup, ale aj následný protiútok. Ďalšie úspechy zaznamenal počas ťaženia na Južanmi opevnený Vicksburg vrátane opätovného dobytia mesta Jackson v júli 1863, vďaka čomu Únia definitívne získala kontrolu nad riekou Mississippi.

Na jar 1864, v čase, keď sa hlavným cieľom bojov stala definitívna porážka Konfederácie, velil generál Sherman vojenskej divízii Mississippi. Začiatkom mája 1864 začal postup približne 100 000 vojakov z Chattanoogy smerom k Atlante, pričom spočiatku čelil húževnatému odporu menej početných konfederačných jednotiek pod velením generála Josepha E. Johnstona. Koncom augusta 1864 odrezal Atlantu od posledného železničného a telegrafného spojenia a brániaci sa generál John B. Hood dal podpáliť sklady so zásobami a s muníciou a strategicky dôležité mesto opustil. Vojaci Únie do mesta vstúpili 2. 9. 1864, Sherman vyhlásil Atlantu za vojenskú oblasť a prikázal evakuáciu všetkých civilistov. Jeho vojaci dva a pol mesiaca v meste oddychovali a dopĺňali zásoby. Išlo o dôležitý medzník celej občianskej vojny, ktorý prispel k zvýšeniu morálky a popularite Abrahama Lincolna

Sherman 15. 11. 1864 opustil Atlantu, pričom ešte predtým rozkázal zničiť všetky vojenské zariadenia a podpáliť veľkú časť mesta, a začal tzv. pochod k moru cez územie štátu Georgia. Počas svojho postupu uplatňoval tzv. taktiku spálenej zeme. Postupoval pásom zeme širokým približne 100 km, jeho vojaci ničili mosty, továrne, železničné trate aj mnohé civilné budovy, zároveň si dopĺňali potraviny a krmivo pre zvieratá zaberaním miestnych zdrojov a zásob. Po dosiahnutí Atlantického oceánu postupoval Sherman počas februára 1865 ďalej Južnou a Severnou Karolínou, pričom uplatňoval obdobne ničivú taktiku. Napokon sa mu 26. apríla 1865 pri Durhame v Severnej Karolíne Joseph E. Johnston aj so zvyškami svojich síl vzdal, čím sa prakticky skončila občianska vojna.

Vo svojej armádnej kariére pokračoval Sherman aj po skončení občianskej vojny. V roku 1866 bol povýšený do hodnosti generálplukovníka. Keď sa v roku 1869 stal prezidentom Ulysses S. Grant, Sherman získal najvyššiu generálsku hodnosť a stal sa najvyšším veliteľom armády USA. Na čele americkej armády stál aj počas ťažení proti Indiánom v 70. rokoch 19. storočia. V roku 1881 založil významnú veliteľskú školu vo Fort Leavenworth v Kansase. Z funkcie veliaceho generála odstúpil 1. 11. 1883, z armády odišiel 8. 2. 1884. Pomerne významnou postavou americkej histórie bol aj jeho mladší brat John Sherman – republikánsky politik, člen Kongresu, minister zahraničných vecí aj financií. Po Williamovi T. Shermanovi je pomenovaný aj jeden z najznámejších tankov z obdobia druhej svetovej vojny M4 Sherman.

Zverejnené 19. júla 2022.

Červenka, J. Sherman, William Tecumseh [online]. Encyclopaedia Beliana, ISBN 978-80-89524-30-3. [cit. 2024-06-19 ]. Dostupné na internete: https://beliana.sav.sk/heslo/sherman-william-tecumseh