prevádzková brzda
prevádzková brzda, prevádzková brzdová sústava — brzdová sústava vozidiel s trecími brzdami ovládaná vodičom, bežne používaná za jazdy na reguláciu rýchlosti, resp. na zastavenie vozidla. Dôležitou požiadavkou pri prevádzkových brzdách je proporcionálnosť brzdenia. Za súčasť prevádzkovej brzdy sa pokladá aj odľahčovacia brzda, pokiaľ sú ovládané spoločným ovládacím prvkom.
Ovládací prvok prevádzkovej brzdy sa môže líšiť v závislosti od druhu a konštrukcie vozidla. Pri dvojstopových cestných motorových vozidlách je ovládaná pedálom brzdy nohou vodiča (nožná brzda), ktorá pôsobí na všetky kolesá. Pri motocykloch, skútroch a trojkolkách z nich odvodených je brzda zadného kolesa ovládaná pedálom na pravej strane a brzda predného kolesa ručnou pákou na pravej strane riadidla. Pri železničných vozidlách býva ovládaná ručne, pákou hlavného brzdiča na lokomotíve. Pri električkách môže byť ovládaná aj nohou podobne ako pri automobiloch či trolejbusoch, častejšie však pákou jazdného regulátora s polohami na brzdenie.
Pri cestných motorových vozidlách je prevádzková brzdová sústava zväčša kvapalinová brzdová sústava alebo vzduchová brzdová sústava. Pri železničných koľajových vozidlách tvorí prevádzkovú brzdovú sústavu priebežná tlaková vlaková brzda. Pri elektrických vozidlách (trolejbus, električka, metro) sa ako prevádzková brzda často používa elektrodynamická brzda, ktorej brzdný účinok je priamo úmerný rýchlosti. Nie je preto možné ňou vozidlo celkom zastaviť, na tento účel musí byť vozidlo vybavené iným druhom bŕzd. Brzdenie sa pritom môže aktivovať buď dvojitým ovládaním (napr. pri trolejbuse sa ovláda ľavým pedálom brzdy elektrodynamická brzda, pravým pedálom brzdy vzduchová brzda), alebo pripájaním tlakovzdušnej brzdy (elektrické motorové jednotky, metro aj niektoré električky) alebo solenoidovej brzdy (električky) na posledných brzdových polohách jazdného regulátora, novšie automaticky pri klesnutí rýchlosti pod určitú hodnotu.