Mišna
Mišna [hebr.] — zbierka ústneho zákona Židov (→ ústna Tóra). Obsahuje učenie tanaitov prvých dvoch stor. n. l. Jej konečnú redakciu vytvoril jeden z najznámejších učencov Jehuda ha-Nasi pravdepodobne okolo roku 200 n. l. Skladá sa zo šiestich oddielov (hebr. šiša sidrej Mišna), ktoré vysvetľujú, komentujú a pojednávajú o ústnom zákone vyjavenom Mojžišovi na hore Sinaj. Jednotlivé oddiely (hebr. sedarim, sg. seder) sa delia na 63 traktátov (hebr. masechtot, sg. masechet), ktoré sa delia na kapitoly (hebr. prakim, sg. perek) skladajúce sa z najmenších jednotiek nazývaných mišnajot (sg. mišna). Traktáty sú zoradené podľa témy, nie podľa súslednosti biblického textu.
Prvý oddiel Zera’im (Semená) obsahuje jedenásť traktátov, ktoré sa zaoberajú predovšetkým príkazmi a náležitosťami vzťahujúcimi sa na poľnohospodárstvo, pričom prvý traktát Berachot sa zaoberá zákonmi a príkazmi týkajúcimi sa požehnania (hebr. berachot), keďže požehnanie sa vyslovuje pred akýmkoľvek príkazom. Druhý oddiel Mo’ed (Stanovený čas) obsahuje dvanásť traktátov venovaných príkazom a zákazom počas šabatu a židovských sviatkov (→ židovský kalendár). Tretí oddiel Našim (Ženy) obsahuje sedem traktátov zaoberajúcich sa manželstvom, rozvodom, levirátom, zásnubami a pod. Štvrtý oddiel Nezikin (Škody) obsahuje desať traktátov týkajúcich sa občianskeho a trestného práva. Piaty oddiel Kodašim (Sviatosti) obsahuje jedenásť traktátov zaoberajúcich sa predpismi obetných obradov, chrámovou službou a stravovaním (→ kašrut). Šiesty oddiel Teharot (Čistoty) obsahuje dvanásť traktátov venovaných rituálnej čistote (→ mikve) a znečisteniu.
Komentármi a doplňovaním výrokov Mišny vznikla v rokoch 200 – 500 n. l. Gemara, s ktorou tvorí nábožensko-právne kompendium Talmud. Mišna sa vydáva i samostatne s predslovom Maimonida a komentármi rôznych učencov.