lastúrniky

Text hesla

lastúrniky, Bivalvia, Lamellibranchia — trieda z kmeňa mäkkýše (Mollusca). Morské alebo sladkovodné málo pohyblivé alebo trvale prisadnuté 1 – 1 350 mm dlhé živočíchy žijúce aj v brakických vodách, zvyčajne v hĺbkach do 100 m (výnimočne aj do 10 000 m).

Schránka chrániaca ich mäkké telo je zložená z dvoch zvyčajne bilaterálne symetrických lastúr rôzneho tvaru spojených pružným väzom, príp. aj systémom zámkových zubov a mocných svalov; niektoré trvalo prisadnuté druhy majú jednu z lastúr menšiu. Na konci schránky sú byssové žľazy vylučujúce vo vode tvrdnúci cementový výlučok, ktorým sa lastúrniky prichytávajú na pevný podklad (napr. aj na lode) pozdĺž vodných tokov, alebo svalnatá noha, pomocou ktorej sa zahrabávajú v mäkkom dne. Zjednodušená nervová sústava (gangliová) sa skladá z troch párov ganglií. Majú málo vyvinuté receptory (hmatové tykadielka), ďalej statokinetické orgány a pri niektorých druhoch na okraji plášťa aj oči, hlava vrátane raduly je úplne redukovaná. Dýchajú pomocou obrveného epitela plášťa alebo celým povrchom tela. Tráviaca sústava sa začína ústnym otvorom, nasleduje hltan, žalúdok s proteínovým kryštálom v slepom vaku, črevo prechádzajúce zvyčajne tesne pred konečníkom srdcovou komorou a análny otvor. Jednoduchá cievna sústava je zložená zo srdca tvoreného dvoma predsieňami, do ktorých žiabrové tepny privádzajú okysličenú hemolymfu obsahujúcu hemocyanín; srdce hemolymfu vypudzuje dopredu hlavovou srdcovnicou (aortou) do systému lakún, odkysličená hemolymfa sa zbiera v zberných žilách, ktoré ju vedú opäť do žiabier. Vylučovanie zabezpečuje Bojanov orgán. Sú oddeleného pohlavia alebo hermafrodity; párové pohlavné žľazy buď ústia do metanefrídií, alebo majú vlastné vývody. Pohlavné orgány nemajú žiadne prídavné zariadenia ani kopulačný orgán, k oplodneniu dochádza vo vode. Vývin je nepriamy buď cez larvu typu veliger (najmä morské druhy), alebo cez glochídium. Živia sa dravo, požieraním bahna alebo planktónom, ktorý filtrujú z vody prijímacím otvorom cez žiabrové lupienky. Dožívajú sa 1 – 500 rokov.

Patrí sem okolo 10-tis. recentných druhov, na Slovensku sa vyskytuje okolo 30. Lastúrniky sa vyskytujú od prvohôr v spodnom kambriu (asi pred 540 miliónmi rokov).

Zverejnené 27. augusta 2024.

Čejka, T. Lastúrniky [online]. Encyclopaedia Beliana, ISBN 978-80-89524-30-3. [cit. 2024-12-02 ]. Dostupné na internete: https://beliana.sav.sk/heslo/lasturniky