kozonoha

Text hesla

kozonoha, Aegopodium, kozia noha — rod dvojklíčnolistových rastlín, čeľaď mrkvovité. Trváce byliny pochádzajúce z Európy a priľahlých západných oblastí Ázie. Majú duté hranaté, v hornej časti slabo rozkonárené stonky, striedavé dlaňovito zložené trojpočetné alebo dvakrát trojpočetné listy zložené z vajcovitých alebo zo širokotrojuholníkovitých, na okrajoch pílkovitých lístkov a obojpohlavné malé biele kvety usporiadané v zložených okolíkoch, plod dvojnažka.

Patrí sem asi 7 druhov, napr. okolo 1 m vysoká kozonoha hostcová (Aegopodium podagraria), ktorá najčastejšie rastie na vlhkých tienistých miestach (v krovinách, záhradách, na okrajoch lesov, na lúkach, popri potokoch). Mladé listy obsahujú vitamín C a niekedy sa používajú do šalátov a polievok, vňať sa používa v ľudovom liečiteľstve na obklady pri ochoreniach kĺbov a pri dne. Nebezpečná burina; jej vyšľachtený, do 10 cm vysoký kultivar Aegopodium podagraria variegatum alebo variegata s krémovobielymi rozlične panašovanými lístkami sa pestuje ako okrasná trvalka vhodná na tienisté miesta alebo ako podrast drevín.

Zverejnené 25. februára 2022.

Kozonoha [online]. Encyclopaedia Beliana, ISBN 978-80-89524-30-3. [cit. 2023-06-02]. Dostupné na internete: https://beliana.sav.sk/heslo/kozonoha