kozobrada

Popis ilustrácie

Kozobrada lúčna

Text hesla

kozobrada, Tragopogon, kozia brada — rod dvojklíčnolistových rastlín, čeľaď astrovité. Dvojročné alebo trváce byliny pochádzajúce z Európy a Ázie; niektoré druhy boli druhotne zavlečené aj do Severnej Ameriky a Austrálie. Majú priame, nerozkonárené alebo len málo rozkonárené oblé, pod zákrovom zhrubnuté byle, striedavé prisadnuté celistvookrajové čiarkovité alebo úzkokopijovité listy a žlté, bronzové alebo purpurové jazykovité kvety usporiadané v jednotlivých vrcholových úboroch, plod nažka zvyčajne s chocholom; v pletivách majú mliečnice, preto pri poranení ronia biele mlieko.

Patrí sem okolo 150 druhov, na Slovensku sa vyskytujú napr. 30 – 80 cm vysoká kozobrada východná (Tragopogon orientalis, v niektorých botanických systémoch Tragopogon pratensis, Tragopogon revolutus, Tragopogon undulatus, Tragopogon rumelicus) s výraznými žltými kvetmi, ktorá rastie na lúkach a pasienkoch alebo v trávnatých priekopách pozdĺž ciest, 20 – 80 cm vysoká kozobrada kyjačikovitá (Tragopogon dubius, v niektorých botanických systémoch Tragopogon campestris, Tragopogon tauricus, Tragopogon livescens, Tragopogon desertorum, Tragopogon tesquicola, Tragopogon major) so sírovožltými kvetmi, ktorá rastie na výslnných stráňach, rumoviskách a medziach, 20 – 50 cm vysoká kozobrada chumáčikovitá (Tragopogon floccosus, v niektorých botanických systémoch Tragopogon brevirostre) so svetložltými kvetmi, ktorá rastie na pieskoch Podunajskej nížiny, 30 – 100 cm vysoká kozobrada lúčna (Tragopogon pratensis agg., → agregátny druh; v niektorých botanických systémoch Tragopogon micranthes, Tragopogon minor, Tragopogon parviflorus) so sírovožltými alebo svetložltými kvetmi, ktorá rastie na lúkach, pasienkoch, medziach a rumoviskách, a 50 – 120 cm vysoká kozobrada pórolistá (Tragopogon porrifolius, v starších botanických systémoch kozobrada pravá alebo kozobrada siata, hovorovo ovosný koreň, Tragopogon angustifolius, Tragopogon australis, Tragopogon coelesyriacus, Tragopogon longirostris, Tragopogon sinuatus) s ružovofialovými kvetmi, ktorá rastie na suchých lúkach, v okolí ľudských sídel, okolo ciest, na rumoviskách a úhoroch (napr. vo Francúzsku, v Nemecku, Spojenom kráľovstve a USA sa pestuje ako okrasná rastlina alebo ako koreňová zelenina, korene obsahujúce inulín, draslík, vápnik a vitamíny skupiny B sa používajú do polievok, mladé sa konzumujú v šalátoch, vhodné sú najmä pre diabetikov).

Zverejnené 11. marca 2022.

Kozobrada [online]. Encyclopaedia Beliana, ISBN 978-80-89524-30-3. [cit. 2023-06-01]. Dostupné na internete: https://beliana.sav.sk/heslo/kozobrada