kozák

Text hesla

kozák, Leccinum — rod z kmeňa (v staršej systematike oddelenia) bazídiové huby (Basidiomycota), trieda Basidiomycetes, rad hríbotvaré, čeľaď hríbovité (Boletaceae). Má farebne veľmi premenlivé plodnice, na ktorých sú dobre rozlíšené tuhý valcovitý alebo kyjakovitý, 5 – 30 cm dlhý hlúbik s drobnými šupinkami na povrchu a klenutý klobúk s holým alebo s plstnatým povrchom a priemerom 3 – 25 cm, rúrkovitý hymenofor, dlhé vretenovité výtrusy tvoriace hnedý výtrusný prach a mäsitú, v dospelosti mäkkú dužinu. Žije v mykoríze s rôznymi druhmi drevín.

Patrí sem okolo 30 druhov; na Slovensku rastie okolo 10, napr. jedlé druhy kozák brezový (Leccinum scabrum) s hnedým klobúkom, valcovitým hlúbikom s čiernymi alebo so sivými šupinkami a s dužinou nemeniacou farbu na reze, ktorý rastie pod brezami, kozák osikový (Leccinum rufum) s oranžovočervenohnedým klobúkom, valcovitým hlúbikom v mladosti s bielymi, neskôr so sivočiernymi šupinkami a s černejúcou dužinou na reze, ktorý rastie pod osikami, kozák žltooranžový (Leccinum versipelle) s oranžovosvetlohnedým klobúkom, kyjakovitým hlúbikom s čiernymi šupinkami a s černejúcou dužinou na reze, ktorý rastie pod brezami, a kozák hrabový (Leccinum carpini) s hnedým klobúkom, valcovitým hlúbikom s hnedočiernymi šupinkami a so silno černejúcou dužinou na reze, ktorý rastie pod hrabmi.

Popis ilustrácie

Kozák osikový, kozák hrabový a kozák brezový

Zverejnené 15. novembra 2023.

Kozák [online]. Encyclopaedia Beliana, ISBN 978-80-89524-30-3. [cit. 2024-03-03]. Dostupné na internete: https://beliana.sav.sk/heslo/kozak