kokorík

Popis ilustrácie

Kokorík voňavý

Text hesla

kokorík, Polygonatum — rod jednoklíčnolistových rastlín, čeľaď ľaliovité. Trváce byliny s plazivým podzemkom vyskytujúce sa v Európe, Ázii a Sev. Amerike. Majú oblú alebo hranatú byľ, jednoduché sediace alebo krátkostopkaté striedavé, protistojné alebo v mnohopočetných praslenoch vyrastajúce čiarkovité, kopijovité alebo vajcovité listy a jednoduché alebo v chudobných súkvetiach usporiadané zelenkastobiele rúrkovité alebo zvončekovité kvety vyrastajúce v pazuchách listov na previsnutých stopkách, plod čiernofialová bobuľa.

Patrí sem okolo 50 druhov, z toho na Slovensku v listnatých a zmiešaných lesoch alebo v tienistých krovinách teplejších oblastí rastú štyri druhy: 15 – 40 cm vysoký kokorík voňavý (Polygonatum odoratum) so sediacimi striedavými kopijovitými až vajcovitými listami a s rúrkovitými kvetmi, 30 – 80 cm vysoký kokorík mnohokvetý (Polygonatum multiflorum) so sediacimi striedavými vajcovitými listami a s rúrkovitými kvetmi, 20 – 45 cm vysoký kokorík širokolistý (Polygonatum latifolium) so sediacimi striedavými vajcovitými, na rube chlpatými listami a s rúrkovitými kvetmi a do 1 m vysoký kokorík praslenatý (Polygonatum verticillatum) s čiarkovitými listami vyrastajúcimi v praslenoch po 3 – 7 lístkoch a so zvončekovitými kvetmi.

Odvar z podzemku kokoríka mnohokvetého sa v minulosti používal v tradičnom liečiteľstve (v tradičnej čínskej medicíne sa používa aj v súčasnosti) pri ochoreniach priedušiek, pľúc a zápaloch hltana a mandlí, tinktúra pri stavoch úzkosti a napätia i pri zápaloch kože a reumatizme. Mladé výhonky niektorých ázijských druhov sa konzumujú varené ako zelenina. Niektoré druhy a krížence sa pestujú ako okrasné rastliny.

Zverejnené v marci 2017.

Kokorík [online]. Encyclopaedia Beliana, ISBN 978-80-89524-30-3. [cit. 2025-04-18 ]. Dostupné na internete: https://beliana.sav.sk/heslo/kokorik