kokaínovník

Popis ilustrácie

Kokaínovník obyčajný

Text hesla

kokaínovník [kečujsky > špan. + novolat.], Erythroxylon, Erythroxylum — rod dvojklíčnolistových rastlín, čeľaď kokaínovníkovité. Vždyzelené, do 8 m vysoké stromy alebo kry pochádzajúce z Južnej Ameriky. Majú tenké striedavé podlhovasté alebo vajcovité celistvookrajové kožovité listy s charakteristickou žilnatinou (s priečne spojenými hlavnými žilkami) a nenápadné jednotlivé alebo vo zväzočkoch usporiadané kvety rastúce v pazuchách listov. Patrí sem asi 250 druhov, najznámejší je kokaínovník obyčajný (Erythroxylon coca, v niektorých botanických systémoch kokaínovník pravý alebo Erythroxylum coca) pochádzajúci pravdepodobne z lesnej oblasti na východných svahoch Ánd v Bolívii a Peru, ktorý má podlhovasté, 3 – 6 cm dlhé svetlozelené listy a drobné belavé kvety vyrastajúce vo zväzočkoch v pazuchách listov; poddruh Erythroxylon coca varieta spruceanum, tzv. peruánsky kokaínovník, ktorému sa darí aj v nižších polohách, sa od poddruhu Erythroxylon coca varieta coca, tzv. bolívijského kokaínovníka, odlišuje užšími, svetlejšími a tenšími listami.

Kokaínovník obyčajný sa pestuje plantážnicky pre listy (obsahujú 1,5 % fyziologicky veľmi účinných alkaloidov, z ktorých najdôležitejší je kokaín), ktoré sa sušia a poskytujú dôležitú drogu, z ktorej sa získava alkaloid kokaín. Domorodí obyvatelia listy žujú alebo fajčia už odpradávna, pretože im droga, ktorú obsahujú, spôsobuje príjemné pocity vzrušenia, dobrú náladu a čiastočne odstraňuje únavu, niekedy k listom pridávajú popol alebo vápno, v liečiteľstve sa rozdrvené používajú napr. proti bolestiam hlavy (potiera sa nimi hlava) alebo na upokojenie žalúdka (ako čajovina zmiešaná s medom); listový extrakt sa v minulosti používal na prípravu kokakolového koncentrátu.

Ďalej sem patria napr. kokaínovník vavrínolistý (Erythroxylon laurifolium), ktorý je endemitom ostrova Réunion, kokaínovník novogranadský (Erythroxylon novogranatense, v niektorých botanických systémoch kokaínovník kolumbijský alebo Erythroxylum novogranatense) pochádzajúci z Kolumbie, Erythroxylum emarginatum, ktorý sa vyskytuje v str. a juž. Afrike, Erythroxylum deciduum z juhu Brazílie, Erythroxylum areolatum z Jamajky a Erythroxylum vacciniifolium (v niektorých botanických systémoch Erythroxylum catuaba) zo severu Brazílie, ktorý sa používa ako afrodiziakum a v tradičnej medicíne na povzbudenie centrálneho nervového systému, na zlepšenie pamäti a proti rôznym bakteriálnym a vírusovým chorobám.

Zverejnené v marci 2017. Aktualizované 22. februára 2018.

Kokaínovník [online]. Encyclopaedia Beliana, ISBN 978-80-89524-30-3. [cit. 2024-07-14 ]. Dostupné na internete: https://beliana.sav.sk/heslo/kokainovnik