klopavka

Text hesla

klopavka, Kinosternon — rod plazov zo skupiny korytnačky (Testudinata), čeľaď klopavkovité (Kinosternidae). Malé skrytohrdlé korytnačky žijúce v sladkých a brakických vodách Ameriky od južných oblastí Kanady po strednú časť Južnej Ameriky. Majú 7 – 20 cm dlhý pancier s hnedým, žlto-hnedým, zelenkastým alebo zelenkasto-žlto-hnedým, zvyčajne hladkým karapaxom a s hnedastým plastrónom (plastrón je pohyblivo spojený s karapaxom, preto sa pancier môže dokonale uzavrieť), veľkú hlavu so silnými čeľusťami na zachytenie koristi, končatiny s plávacími blanami a s pazúrmi a chvost (dlhší pri samcoch) zakončený pri niektorých druhoch rohovinovým tŕňom; pod karapaxom majú párovú pachovú žľazu produkujúcu páchnuce pižmo, ktoré vypúšťajú pri ohrození predátormi.

Vyskytujú sa v tichých plytkých zarastených jazerách a v riekach s bahnitým dnom, ale aj v brakických močiaroch. Živia sa prevažne hmyzom a jeho larvami, mäkkýšmi, menšími kôrovcami a rybami. Samice kladú vajcia do vlhkej pôdy. Patrí sem okolo 10 druhov, napr. 7 – 10 cm dlhá klopavka americká (Kinosternon subrubrum) s hnedým karapaxom či do 18 cm dlhá klopavka žltá (Kinosternon flavescens) so zelenkasto-žlto-hnedým karapaxom. Mnohé druhy sú obľúbené u chovateľov.

Zverejnené v marci 2017.

Klopavka [online]. Encyclopaedia Beliana, ISBN 978-80-89524-30-3. [cit. 2024-02-24]. Dostupné na internete: https://beliana.sav.sk/heslo/klopavka