karetovité

Popis ilustrácie

Kareta obrovská

Text hesla

karetovité [taliansky, španielsky], Cheloniidae — čeľaď korytnačiek (Testudinata). Morské živočíchy žijúce v teplých moriach a oceánoch tropického, subtropického a mierneho pásma. Majú 90 – 270 cm dlhé telo s mierne klenutým pancierom, veľké silné čeľuste s ostrými okrajmi a končatiny podobné plutvám, na rozdiel od ostatných korytnačiek nedokážu ukryť hlavu ani končatiny dovnútra panciera. Výborne plávajú, vodu opúšťajú iba samice v období kladenia vajec. Samice znášajú 50 – 200 okrúhlych vajec, ktoré kladú do hlbokých jám vyhrabaných v piesku; na kladiská (piesočnaté pobrežia) preplávajú v čase rozmnožovania aj tisíce kilometrov. Mláďatá sa ihneď po vyliahnutí snažia dostať do vody, často sú korisťou predátorov. Reprodukčný cyklus dospelých (17 – 33 ročných) samíc trvá 1 – 3 roky. Karetovité sa dožívajú vyše 60 rokov; v súčasnosti sú ohrozené najmä úbytkom vhodných pláží na kladenie vajec, zberom vajec a lovom dospelých jedincov. Živia sa zvyčajne riasami, kôrovcami a mäkkýšmi.

Patria sem štyri druhy, kareta veľkohlavá (Caretta caretta) s hnedým alebo s červenohnedým karapaxom, hlavou i nohami a s hmotnosťou 100 – 150 kg, kareta obrovská (Chelonia mydas) s hmotnosťou 250 – 400 kg, kareta pravá (Eretmochelys imbricata) s výrazným hrebeňovitým zúbkovaním na okrajoch karapaxu a s hmotnosťou 125 kg a kareta zúbkovaná (Lepidochelys kempii) s hmotnosťou do 60 kg.

Zverejnené v marci 2017. Aktualizované 12. februára 2018.

Karetovité [online]. Encyclopaedia Beliana, ISBN 978-80-89524-30-3. [cit. 2023-12-07]. Dostupné na internete: https://beliana.sav.sk/heslo/karetovite