kajman

Popis ilustrácie

Kajman okuliarnatý

Text hesla

kajman [indiánske jazyky > španielsky] — jednotný názov rodov Caiman, Melanosuchus a Paleosuchus zo skupiny krokodíly (Crocodylia), čeľaď aligátorovité. Kajmany majú relatívne krátku hlavu, vpredu širšiu a zaoblenejšiu, zuby dolnej čeľuste pri zavretej papuli nevidno, veľký štvrtý zub je skrytý v hornej čeľusti. Sladkovodné druhy, ktoré žijú v pomaly tečúcich riekach, jazerách a močiaroch, pri vyschýnaní biotopov migrujú do väčších vôd, obdobie sucha prežívajú zahrabané v bahne, pri extrémnych suchách však hynú. Živia sa najmä rybami, ale aj vtákmi a menšími cicavcami, napr. kapybarami. Samce sa správajú teritoriálne. Samice kladú vajcia do rozkladajúcej sa vegetácie a zeminy pri brehu, hniezdo strážia pred predátormi. Mladé jedince kajmanov sa zvyčajne stávajú korisťou anakondy.

Patrí sem päť druhov pochádzajúcich z tropických oblastí Južnej a Strednej Ameriky: najdlhší, okolo 5 m dlhý kajman čierny (Melanosuchus niger), kajman širokonosý (Caiman latirostris), najznámejší kajman okuliarnatý (Caiman crocodilus) a malé menej známe druhy kajman trpasličí (Paleosuchus palpebrosus) a kajman pralesný (Paleosuchus trigonatus).

Zverejnené v marci 2017.

Kajman [online]. Encyclopaedia Beliana, ISBN 978-80-89524-30-3. [cit. 2024-07-13 ]. Dostupné na internete: https://beliana.sav.sk/heslo/kajman