furunkulóza

Text hesla

furunkulóza [lat. > nem.] — kožné ochorenie charakteristické opakovaným alebo súčasným výskytom väčšieho počtu furunkulov, trvajúce aj niekoľko rokov. Vyskytuje sa predovšetkým u ľudí so zníženou imunitou, s cukrovkou, ochoreniami pečene a obličiek, ako aj s chronickými ložiskovými infekciami, ale aj pri zvieratách. Vzniká po vniknutí zárodkov vyvolávajúcich hnisanie do kože ľudí alebo zvierat, pričom sa môže prenášať z človeka na zvieratá. Napr. pri hovädzom dobytku sa furunkulóza vyskytuje často na vemene, niekedy aj hromadne, prenášajú ju dojiči (pri základe ceckov sa často vytvárajú veľmi bolestivé furunkuly, ktoré pri dojení spôsobujú zvieraťu bolesť).

Furunkulóza je aj najrozšírenejšie bakteriálne ochorenie rýb z radu lososovité (pôvodcom je druh Aeromonas salmonicida) postihujúce najmä pstruhy konzumnej veľkosti. Vyskytuje sa v rybničných hospodárstvach aj vo voľných vodách. Ochorenie sa prenáša vodou, nakazenými rybami, ich výkalmi, ikrami a náradím. K nakazeniu dochádza cez tráviacu sústavu, kožu a žiabre.

Zverejnené v júli 2005.

Furunkulóza [online]. Encyclopaedia Beliana, ISBN 978-80-89524-30-3. [cit. 2024-05-22 ]. Dostupné na internete: https://beliana.sav.sk/heslo/furunkuloza