Disney, Walt
Disney [dyzny], Walt, vlastným menom Walter Elias Disney, 5. 12. 1901 Chicago, Illinois – 15. 12. 1966 Burbank, Kalifornia — americký filmový výtvarník, producent a režisér, najvýraznejšia osobnosť svetového animovaného filmu, zakladateľ jedného z najväčších svetových mediálnych konglomerátov The Walt Disney Company a zábavného parku Disneyland.
Začínal ako kreslič novinových karikatúr a komiksov, okolo 1919 nadviazal spoluprácu s Ubom Iwerksom, s ktorým neskôr vytvoril sériu vtipných príhod zo života Alice (Alice Comedies, 1923 – 1927), kombinujúcu hraný a animovaný film. Začiatkom 20. rokov založil s bratom Royom O. Disneym (*1893 – †1971) štúdio kresleného filmu Walt Disney Studio, k spolupráci prizval aj Iwerksa a vytvorili jednu z prvých známych kreslených postavičiek – Oswalda, šťastného zajaca, ktorý sa stal predlohou Disneyho ďalšej populárnej postavičky Myšiaka Mickeyho. V rokoch 1927 – 1937, počas vrcholného obdobia tvorby, nakrútil množstvo krátkych filmov s postavičkami zvieratiek s ľudskými vlastnosťami (Myška Minnie, pes Pluto, Káčer Donald, pes Goofy, krava Lullubella, býk Ferdinand a i.). Kládol v nich dôraz najmä na detailnú kresbu zobrazujúcu individuálny charakter postáv, ich špecifický pohyb, prejav a správanie. Po nástupe zvukového filmu začal experimentovať s hudbou, o jej vizuálne stvárnenie sa pokúsil v Tanci kostlivcov (The Skeleton Dance, 1929). Jeho hudobné filmové experimenty vyvrcholili filmom Fantázia (Fantasia, 1940), v ktorom použil aj hudbu známych skladateľov ako napr. I. Stravinského, P. Dukasa, P. I. Čajkovského a i. Vo filme Prebudenie jari (Flowers and Trees,1932) s cieľom zvýšiť dramatický a humorný účinok groteskného príbehu ako prvý použil farbu. V roku 1937 nakrútil prvý americký dlhometrážny animovaný film Snehulienka a sedem trpaslíkov (Snow White and the Seven Dwarfs, 1937); nasledovali filmy Pinocchio (1940), Dumbo (1941), Bambi (1942), Popoluška (Cinderella, 1950), Alica v krajine zázrakov (Alice in Wonderland, 1951), Peter Pan (1953) a i. Počas 2. svetovej vojny nakrúcal aj propagačné, inštruktážne a osvetové filmy.
V priebehu svojej kariéry Disney získal 22 Oscarov. V roku 1942 vyšla o ňom kniha Roberta D. Feilda Umenie Walta Disneyho (The Art of Walt Disney), 1957 vydala jeho dcéra spomienkovú knihu Príbeh Walta Disneyho (The Story of Walt Disney) a 1958 vyšla obrazová publikácia Boba Thomasa Walt Disney: Umenie animácie (Walt Disney: The Art of Animation), ktorá sa dočkala viacerých opakovaných vydaní, a i.
Disneyho bohatá predstavivosť, hravý humor a schopnosť vedieť sa naladiť na rozmanitosť vkusu širokej verejnosti mu priniesli celosvetovú popularitu nielen u detí, ale aj u dospelých všetkých vekových kategórií. Napriek tomu, že sa stal tvorcom komerčnej zábavy pre masové publikum, ostáva ústrednou postavou v dejinách animovaného filmu. Jeho dielo si neustále získava nových priaznivcov a obdivovateľov a je inšpiratívnym aj pre mnohých súčasných tvorcov.