citrónovník
citrónovník [gr. > tal.], Citrus — rod dvojklíčnolistových rastlín, čeľaď rutovité. Trváce vždyzelené, ojedinele opadavé stromy alebo kry pochádzajúce pravdepodobne z rôznych oblastí Ázie, Austrálie, Stredozemného mora a z ostrovov v Tichom oceáne. Majú konáre so zvyčajne jedným tŕňom v pazuchách listov, zvyčajne striedavé jednoduché, zriedkavo trojpočetné lesklé kožovité listy (obsahujú alkaloid stachydrín a rôzne glykozidy) zvyčajne s krídlatou stopkou a obojpohlavné päťpočetné voňavé (obsahujú schizolyzigénne nádržky s voňavou silicou) kvety rastúce jednotlivo alebo vo zväzočkoch, jedlý plod (→ citrusový plod) obsahuje najmä vitamín C, silice a ďalšie látky (vitamíny A, B, minerálne látky, stopové prvky a i.); citrónovník sa pre plody pestuje najmä v subtropických oblastiach celého sveta (vyžaduje teplú a suchú klímu), ale aj v teplejších oblastiach mierneho pásma.
Názory na systematické hodnotenie jednotlivých druhov sa veľmi líšia (v oblastiach pôvodného výskytu dochádzalo už v dávnych časoch k mnohým kríženiam a veľa kultúrnych taxónov zdomácnelo). V najnovších botanických systémoch sem patrí 32 druhov.
Najrozšírenejší citrónovník na svete je citrónovník sieťkovaný (Citrus reticulata, v starších botanických systémoch citrónovník mandarínkový, mandarínkovník alebo Citrus deliciosa, tangerinkovník), vždyzelený nízky strom alebo ker pochádzajúci z Číny a juhovýchodnej Ázie. Má jednoduché elipsovité, vajcovité alebo kopijovité jemne vrúbkované alebo celistvookrajové listy s krátkou, nevýrazne krídlatou stopkou a biele, veľmi voňavé kvety usporiadané v trojkvetých pazušných zväzočkoch, oranžové alebo červenooranžové guľovité alebo sploštené plody (→ mandarínky) obsahujú najviac cukru zo všetkých citrónovníkov.
Citrónovník médsky (Citrus medica, v starších botanických systémoch napr. citrónovník citronátový, Citrus cedra, Citrus cedrata a citronátovník) je vždyzelený nízky strom alebo ker pochádzajúci zo severovýchodnej Indie a pravdepodobne aj z Mjanmarska. Má (najmä v mladosti) purpurové konáre a púčiky, jednoduché elipsovité alebo vajcovito elipsovité pílkovité listy s nekrídlatou krátkou stopkou a 12-kveté pazušné zväzočky bielych kvetov; pestuje sa pre veľké elipsoidné až takmer guľovité svetložlté, silne aromatické plody (cedráty) s ťažko sa odlupujúcou šupkou (kôrou) a s kyslou alebo mierne sladkou dužinou, ktoré sa používajú napr. na výrobu marmelády a získava sa z nich šťava; sladené albedo plodu sa nazýva citronát. Citrónovník médsky sa používa aj ako podpník na pestovanie iných druhov citrónovníkov.
Citrónovník čínsky (Citrus ×sinensis, v starších botanických systémoch citrónovník pomarančový, pomarančovník) je vždyzelený, do 10 m vysoký strom pochádzajúci z Mjanmarska, Číny a Východnej Indie. Má podlhovasté až vajcovité pílkovité alebo celistvookrajové aromatické listy s úzkokrídlatými stopkami a biele kvety usporiadané v 1- až 6-kvetých pazušných zväzočkoch, zo šupky plodov (→ pomarančov) sa destiluje výťažok na výrobu likéru cointreau, surová dužina sa používa napr. v konzervárenskom priemysle na výrobu džúsov. Jeden strom citrónovníka čínskeho poskytne niekoľko tisíc plodov za rok.
Citrónovník pravý (Citrus ×limon, v starších botanických systémoch Citrus limetta) je vždyzelený nízky strom pochádzajúci z Indie a oblastí okolo Stredozemného mora. Má elipsovité až vajcovité pílkovité listy s úzkokrídlatou stopkou, na povrchu ružové a vnútri biele kvety (v subtrópoch kvitne niekoľkokrát ročne) a elipsoidné žlté alebo žltozelené kyslé plody, známe pod názvom → citrón, obsahujú vitamíny B a C a minerálne látky, strom sa používa ako podpník pre iné citrónovníky (napr. citrónovník čínsky a citrónovník rajský).
Citrónovník obrovský (Citrus maxima, v niektorých botanických systémoch napr. Citrus costata, Citrus grandis alebo Aurantium maximum, pomelovník) je vždyzelený 5 – 15 m vysoký strom pochádzajúci pravdepodobne z juhovýchodnej Ázie. Má (najmä v mladosti) purpurové konáre, širokovajcovité alebo elipsovité tmavozelené, zvyčajne celistvookrajové 9 – 20 cm dlhé listy s výrazne krídlatou stopkou a žltkastobiele kvety rastúce jednotlivo alebo usporiadané vo zväzočkoch, plod jedlé → pomelo.
Najmladší z citrónovníkov, citrónovník rajský (Citrus ×paradisi, grapefruitovník), vždyzelený, 5 – 15 m vysoký strom alebo ker, vznikol na ostrove Barbados v 18. storočí skrížením citrónovníka čínskeho (pomaranča) a citrónovníka obrovského (pomela), ktoré tam boli privezené v 17. storočí z Ázie. Má dlhé elipsovité celistvookrajové alebo jemne vrúbkované tmavozelené listy a biele kvety, žltooranžový guľovito sploštený plod s priemerom 10 – 15 cm (→ grapefruit) má rôzne sfarbenú dužinu (závisí od odrody; vyšľachtených je viac ako 20, napr. ʼRubi Starʽ s červenou, ʼRed Blushʽ s ružovou a ʼRoyalʽ so žltou dužinou, všetky so sladkokyslou a horkastou chuťou).
Citrónovník horký (Citrus ×aurantium, v niektorých botanických systémoch oranžovník), vždyzelený, do 10 m vysoký strom pochádzajúci z východnej časti polostrova Zadná India, sa považuje za prirodzeného kríženca citrónovníka sieťkovaného a citrónovníka obrovského. Má okrúhlu hustú korunu, tenké 5 – 8 cm dlhé tŕne v pazuchách konárov, stopkaté elipsovité listy a voňavé biele kvety, z červenooranžových guľovitých drsných plodov s priemerom 8 – 10 cm, nazývaných divoké pomaranče alebo pomeranzo, sa pôvodne vyrábal likér curaçao (v súčasnosti sa vyrába aj z iných plodov citrónovníka), zo šupky a niekedy aj z listov sa lisuje aromatický esenciálny olej používaný pri výrobe parfumov a mydiel, ako ochucovadlo cukrovinových výrobkov a nápojov, pri výrobe likéru cointreau, oranžové dužinaté kyslé vnútorné oplodie s 10 – 12 semennými puzdrami s početnými semenami sa používa na výrobu marmelád.
Citrónovník pomarančový (Citrus ×aurantiifolia, v starších botanických systémoch Limonia aurantiifolia, citrónovník limetkový alebo citrónovník limetový) je vždyzelený, do 5 m vysoký strom pochádzajúci z juhovýchodnej Ázie. Má veľké jednoduché vajcovité jemne vrúbkované listy a biele alebo žlté kvety, zelené guľaté kyslé plody (→ limetky) obsahujú najmä vitamíny B a C a minerálne látky.
Ďalšími známymi citrónovníkmi sú napr. do 3 m vysoký vždyzelený strom citrónovník bergamotový (Citrus ×bergamia, v starších botanických systémoch citrónovník horký bergamotový), pravdepodobne kríženec citrónovníka pravého a citrónovníka horkého, s jednoduchými listami, s bielymi kvetmi a so žltým alebo zeleným hruškovitým plodom ( → bergamot), a opadavý 2 m vysoký strom alebo ker citrónovník trojlístkový (Citrus trifoliata, v starších botanických systémoch citrónovníkovec trojlístkový, Poncirus trifoliata) s dlaňovito trojpočetnými listami, pazušnými bielymi kvetmi usporiadanými jednotlivo alebo v pároch a s tmavožltým guľovitým až hruškovitým plodom.