Charles, Ray

Text hesla

Charles [čárls], Ray, vlastným menom Ray Charles Robinson, 23. 9. 1930 Albany, Georgia – 10. 6. 2004 Beverly Hills, Kalifornia — americký spevák, klavirista, skladateľ a kapelník, jeden z prvých priekopníkov soulovej hudby.

Ako sedemročný oslepol na následky glaukómu, napriek tomu však vyštudoval hru na klavíri a klarinete. Verejne vystupoval od roku 1946 s rôznymi súbormi v okolí Jacksonvillu (Florida). V roku 1948 založil vlastnú skupinu The Maxim Trio, s ktorou v roku 1949 nahral svoju prvú kompozíciu Confession Blues a následne aj single See See Rider a I Wonder Who’s Kissing Her Now?. Jeho prvým veľkým hitom bola pieseň Baby Let Me Hold Your Hand, ďalšími hitmi sa stali skladby Don’t You Know, I’ve Got a Woman a rockovo a gospelovo ladená What’d I Say, ktorá dosiahla miliónový náklad.

Vo svojom vokálnom prejave spojil Charles svetské a duchovné princípy afroamerického folklóru (predovšetkým blues a gospel) do osobitého soulového štýlu. Po priekopníckych nahrávkach v polovici 50. rokov (I’ve Got a Woman, Hallelujah I Love Her So, What´d I Say) sa jeho hudobný záber rozšíril o interpretáciu populárnych piesní so sprievodom orchestra a o štylizáciu country and western hudby (skladby Georgia On My Mind a I Can’t Stop Loving You, dvojplatňový album Modern Sounds In Country and Western Music).

V roku 1978 vydal autobiografiu pod názvom Brother Ray: Ray Charles’ Own Story, ktorú napísal spolu s Davidom Ritzom. Počas svojej kariéry získal množstvo ocenení (13 Grammy Awards) vrátane ocenenia za celoživotné dielo v roku 1987.

Zverejnené v apríli 2010. Aktualizované 8. decembra 2020.

Charles, Ray [online]. Encyclopaedia Beliana, ISBN 978-80-89524-30-3. [cit. 2024-04-17 ]. Dostupné na internete: https://beliana.sav.sk/heslo/charles-ray