babôčka

Popis ilustrácie

Babôčka pŕhľavová

Text hesla

babôčka [rus.] — jednotný názov rodov Nymphalis, Araschnia, Inachis, Vanessa, Aglais a Kallima z triedy hmyz (Insecta), rad motýle (Lepidoptera), čeľaď babôčkovité (Nymphalidae). Stredne veľké denné motýle s pestrofarebnými krídlami a zakrpatenými prednými nohami. Vyskytujú sa v záhradách, na lúkach, poliach a v riedkych presvetlených lesoch.

Na Slovensku žije napr. babôčka pávooká (Inachis io, synonymum bábočka chmeľová, pávie oko denné) s veľkými kresbami na obidvoch krídlach, babôčka brestová (Nymphalis polychloros), ktorej húsenice žijú na breste a vŕbe, a babôčka pŕhľavová (Aglais urticae) ohnivočervenej farby. Babôčka admirál (Vanessa atalanta) patrí do skupiny ťažných motýľov. Je pravým kozmopolitom, podniká ďaleké cesty, vystupuje aj vysoko do hôr, v Tatrách až nad 2-tis. m n. m. Dospelý motýľ vyhľadáva ovocie spadnuté na zem a poranené stromy, z ktorých cicia šťavu.

Na Slovensku babôčka zimuje výnimočne, populácie sú obnovované každoročne migráciami z juhu. Trvalo sa vyskytuje iba na juh od Álp (v oblasti okolo Stredozemného mora), v Malej Ázii, ale aj v Severnej a Strednej Amerike. V Európe migruje až do oblasti polárnej kružnice. Druh babôčka sieťkovaná (Araschnia levana) je známy sezónnou dvojtvárnosťou, jarné motýlie generácie majú žltohnedé sfarbenie s čiernymi škvrnami, letné sú čierne so žltobielymi pásikmi.

Zverejnené v auguste 1999. Aktualizované 24. novembra 2017.

Babôčka [online]. Encyclopaedia Beliana, ISBN 978-80-89524-30-3. [cit. 2023-01-27]. Dostupné na internete: https://beliana.sav.sk/heslo/babocka