pletenie
pletenie — vzájomné prepletanie jednej nite (pri klasickom pletení, môže byť vodorovná alebo zvislá) alebo aj viacerých sústav nití formovaním (ohýbaním) do slučiek a vytváraním očiek, čím sa tvorí pletenina. Pletením sa vytvára vnútorná štruktúra, resp. väzba pletenín, ktorá zabezpečuje previazanie nití v pletenine.
Slučka je plošne tvarovaná niť a vytvára sa kladením nite na ihlu pletacieho stroja alebo na pletaciu ihlicu. Kladenie nite na ihlu sa rozlišuje: a) otvorené – kladená niť postupuje k ďalšej ihle v tom istom smere, v akom sa kládla na predchádzajúcu ihlu, a b) uzavreté – kladená niť postupuje k ďalšej ihle v opačnom smere, ako bola kladená na predchádzajúcu ihlu. Slučka môže byť záchytná (vytvorená na prázdnej ihle; tvorí začiatok stĺpika), chytová (vytvára sa z nite, ktorá sa kladie na ihlu a v priebehu pletenia sa neprevlečie očkom), podložená (vzniká z nite, ktorá sa nekladie na ihlu; javí sa ako rovný úsek nite) alebo plyšová (časť očka alebo chytovej slučky, ktorá leží voľne v tvare oblúčika na povrchu pleteniny).
Očká môžu byť voľné (posledné očko stĺpika, ktoré nie je zaistené proti páraniu) alebo viazané (očko vytvorené previazaním voľného očka s ďalšou slučkou) a lícne alebo rubové. Lícne očko vznikne prevlečením slučky zozadu dopredu, pričom v pletenine vyniknú steny očka (je to vlastne názov lícnej strany očka, na ktorej prevlečená slučka smeruje dopredu), rubové očko prevlečením slučky spredu dozadu, pričom vyniknú spojovacie slučky a ihlové oblúčiky očka.
Previazaním očiek a slučiek sa tvoria stĺpiky (sled vzájomne previazaných očiek vo zvislom smere vypracovaných na jednej ihle pletacieho stroja) a riadky (sled očiek previazaných vedľa seba vo vodorovnom smere) pleteniny.
Ručné pletenie na ihliciach predchádzalo strojovému pleteniu, pri ktorom sa využívajú rôzne typy pletiarskych strojov.