Kysuce
Kysuce — región na severozápade Slovenska v povodí rieky Kysuca hraničiaci s územím Česka a Poľska, zahŕňa okresy Čadca a Kysucké Nové Mesto.
Územie je budované horninami flyšového pásma (pieskovce, zlepence, ílovce, ílovité bridlice), má hornatinný až vrchovinný reliéf s eróznymi brázdami, najvyšší vrch je Veľká Rača, 1 236 m n. m. Leží v mierne teplej, veľmi vlhkej oblasti, čiastočne v chladnej oblasti. Je odvodňované riekou Kysuca s prítokmi (Bystrica, Čierňanka, Predmieranka a i.).
Vo vrcholových partiách sú zachované pôvodné zmiešané jedľové bučiny, vzácnejšie smrekovo-jedľové a javorové porasty, plošne dominujú sekundárne smrekové porasty. Vyskytuje sa tam viacero chránených rastlín: rosička okrúhlolistá (Drosera rotundifolia, na území prameniskových rašelinísk), papraď rebrovka rôznolistá( Blechnum spicant, v tienistých vlhších lesoch) a i.; územím vedie západná hranica výskytu veľkých šeliem (medveď hnedý, vlk dravý, rys ostrovid) na Slovensku.
Kysuce sú charakteristické mozaikovitým rázom krajiny so striedaním sa lúk, pasienkov, polí a lesov a s roztrateným osídlením kopaničiarskej kolonizácie. Turisticky zaujímavé územie je navštevované vyznávačmi pešej turistiky (kvalitne značené turistické chodníky), cykloturistiky a zimných športov (viacero lyžiarskych stredísk na zjazdové i bežecké lyžovanie). Mestá na území Kysúc: Turzovka, Čadca, Krásno nad Kysucou, Kysucké Nové Mesto.
Časť Kysúc predstavuje CHKO Kysuce (vyhlásená 1984, rozloha 654,6 km2). Je tvorená dvoma samostatnými časťami. Západná, javornícka časť tiahnuca sa pozdĺž hranice s Českom (Vysoké Javorníky, Turzovská vrchovina, Moravsko-sliezske Beskydy) prechádza na české územie ako CHKO Beskydy (vyhlásená 1973, rozloha 1 160 km2, najväčšia CHKO štátu); východná, beskydská časť hraničiaca s Poľskom (Kysucké Beskydy) prechádza na poľské územie ako CHKO Żywiecki park krajobrazowy (vyhlásená 1986, rozloha 359 km2). Na území CHKO je 25 území európskeho významu Natura 2000 a 22 maloplošných chránených území.