korektúra
korektúra [lat.] — akýkoľvek opravný zásah vedúci k uvedeniu do pôvodného alebo do správneho a vyhovujúceho stavu, oprava, → korekcia. V redakčnej praxi a v polygrafii vyznačenie zistených chýb (vecných, jazykových, ale aj typografických a technických), ako aj ich opravy, jedna z najdôležitejších fáz redakčnej práce (→ redigovanie) pri príprave tlačoviny (napr. knihy, časopisu) pred udelením súhlasu so začatím jej tlače; aj hárok (hárky) papiera, na ktorom sa prostredníctvom korektúrnych znamienok tieto chyby a ich oprava vyznačujú (korektúrny výtlačok). V súčasnosti sa tlačoviny spracúvajú elektronicky a všetky opravy a úpravy v texte sa vykonávajú priamo v počítači prostredníctvom textových editorov (korektúrne znamienka sa nepoužívajú).
Podľa charakteru opráv sa rozlišuje jazyková (označovaná aj ako jazyková redakcia; kontrola pravopisu, štylistická úprava a i.), typografická (kontrola delenia slov na konci riadkov, veľkosť a rez písma a i.) a technická (číslovanie stránok a i.) korektúra, podľa miesta, na ktorom sa vykonáva, domáca (v tlačiarni, v grafickom štúdiu, v redakcii) a autorská (u autora textu alebo u povereného pracovníka redakcie) korektúra, pričom domáca korektúra vždy predchádza autorskej, podľa fázy prípravy tlačoviny stĺpcová (korektúra textu v nekonečnom stĺpci sadzby, ktorý je upravený na určitú šírku) a stránková (korektúra textu, obrázkov a grafiky zalomených strán budúcej tlačoviny) korektúra.
Po oprave chýb vyznačených v prvej (stĺpcovej, ako aj v stránkovej) korektúre sa môže uskutočniť ďalšia korektúra, pričom sa skontroluje správnosť zanesenia vyznačených opráv a neopravené alebo nesprávne opravené chyby sa opäť vyznačia. Stĺpcová i stránková korektúra sa tak môžu opakovať do odstránenia všetkých chýb. Po schválení poslednej stránkovej korektúry sa tlačovina odovzdá do tlačiarne, kde sa po jej technickom spracovaní vyhotoví náhľad, ktorý sa znova pošle vydavateľstvu na korektúru. Po schválení posledného náhľadu dá vydavateľstvo (redakcia, autor) povolenie na tlač (→ imprimatur).