Kapampangani

Text hesla

Kapampangani, aj Pampangani, Pampangovia — siedme najpočetnejšie etnikum na Filipínach (2,8 mil., 2013). Kapampangani obývajú juhozáp. a centrálnu časť ostrova Luzon (najmä provincie Pampango a Tarlac, čiastočne aj Nueva Ecija, Bataan, Bulacan a Zambales), okrem Filipín žijú i v USA. Etnicky sú im najbližší Pangasinani. Zaoberajú sa najmä poľnohospodárstvom (pestovanie cukrovej trstiny, mangovníka, chov byvolov) a remeslami (tkáčstvo, hrnčiarstvo). Patria medzi filipínske národnosti najviac ovplyvnené španielskou kultúrou. Náboženstvo: kresťanstvo (katolicizmus), miestami aj animizmus.

Kapampanganský jazyk (kapampangančina; kapampangan) patrí do záp. podskupiny malajsko-polynézskej vetvy austronézskej jazykovej rodiny, podľa počtu používateľov (2,8 mil., 2013) siedmy najvýznamnejší filipínsky jazyk (po tagalčine, cebuánčine, ilokančine, hiligaynončine, bikolčine a waray-warayčine).

Zverejnené v marci 2017.

Kapampangani [online]. Encyclopaedia Beliana, ISBN 978-80-89524-30-3. [cit. 2023-12-07]. Dostupné na internete: https://beliana.sav.sk/heslo/kapampangani