jakutský jazyk
jakutský jazyk, jakutčina, jakutsky saxa tyla, slovenský prepis sacha tyla — turkický jazyk patriaci do severovýchodnej (altajskej) skupiny altajskej jazykovej rodiny. Popri ruštine jeden z úradných jazykov v republike Sacha (→ Jakutsko); väčšina Jakutov je dvojjazyčná, okrem materčiny ovládajú aj ruštinu. Ako regionálny jazyk medzietnického dorozumievania ovládajú jakutský jazyk aj ďalšie národnosti žijúce na severe Sibíri (Evenkovia, Eveni, Jukagiri, Dolgani i ruskí starousadlíci).
Písmo na zapisovanie jakutského jazyka bolo utvorené začiatkom 19. stor. a do roku 1917 jestvovalo vo dvoch podobách: v misionárskej na základe cyriliky a v akademickej cyrilskej transkripcii s nadpísmenovými znakmi. V rokoch 1917 – 29 sa používalo písmo na základe abecedy utvorenej jakutským politikom a lingvistom Semenom Andrejevičom Novgorodovom (*1892, †1924) s využitím medzinárodnej transkripcie, v rokoch 1929 – 39 novoturkická abeceda na základe latinky, od roku 1939 sa jakutský jazyk zapisuje písmom odvodeným z cyriliky.
Jakutský jazyk bol silno ovplyvnený mongolskými jazykmi, turkickí predkovia Jakutov a mongolské kmene pravdepodobne žili dlho spolu a boli dvojjazyční. Hoci niektoré mongolské kmene splynuli s Jakutmi a prevzali ich reč, jakutský jazyk výrazne ovplyvnili (početné obrazné pomenovania, slovesá, niektoré fonetické, gramatické a syntaktické prvky). V ranom období utvárania jakutskej národnosti vplývali na jakutský jazyk zasa mandžusko-tunguzské jazyky, najmä evenkovčina (evedy’ ture’n). V dôsledku týchto vplyvov sa jakutský jazyk lexikálne, ale aj foneticky a gramaticky značne odlišuje od ostatných turkických jazykov.