fulbský jazyk

Text hesla

fulbský jazyk, fulbčina, aj fulanijský jazyk, fulanijčina, fulanský jazyk, fulančina, fulský jazyk, fulčina, peulský jazyk, peulčina, tukulorský jazyk, tukulorčina, fulbsky fulfulde, pulaar, pular — západoatlantický jazyk nigersko-konžskej jazykovej rodiny. Patrí medzi dva najdôležitejšie jazyky západoatlantickej skupiny (popri wolofčine). Fulbský jazyk sa vyskytuje rozptýlene od Senegalu až po Čad, rozšírený je v Nigérii, Guinei, Senegale, Mali (jeden z úradných jazykov štátu), Kamerune, Burkine Faso (jeden z úradných jazykov štátu), Nigeri, Benine, Guinei-Bissau, Gambii, Čade, Sierre Leone, Mauritánii a Togu. Dovedna ním hovorí asi 30 mil. ľudí (2024). Na rozdiel od väčšiny západoatlantických jazykov sa vo fulbskom jazyku vysoko rozvinula alternácia (striedanie), pri ktorej sa začiatok i koniec slova mení podľa gramatickej funkcie. Fulbský jazyk sa preto od nich na prvý pohľad odlišuje, čo v minulosti viedlo k jeho nesprávnej klasifikácii.

Všeobecná literárna norma fulbského jazyka nejestvuje, hoci centrá písomnej tradície existujú. V 17. – 19. stor. sa používala arabská grafika na zaznamenanie náboženských a historiografických textov, ako aj na opis bežného života. V 2. polovici 20. stor. sa rozšírila slovesnosť na základe latinskej grafiky, vydávajú sa folklórne texty a poézia. Vo fulbskom jazyku existuje bohatá orálna literatúra, legendy, mýty a historické rozprávania, ktoré sú známe pod názvom taali. Existuje mnoho typov piesní – chválospevy na vodcov, na dobytok, ľúbostné piesne, u profesionálnych spevákov sa vyskytujú aj piesne na aktuálne problémy. Vo viacerých oblastiach (najmä v Guinei a Kamerune) sa fulbský jazyk používa ako jazyk medzietnickej komunikácie. V 18. stor. bol prvýkrát v západnej Afrike (Futa Džalon) preložený do fulbského jazyka Korán.

Zverejnené v júli 2005.

Fulbský jazyk [online]. Encyclopaedia Beliana, ISBN 978-80-89524-30-3. [cit. 2025-01-15 ]. Dostupné na internete: https://beliana.sav.sk/heslo/fulbsky-jazyk