Foni
Foni, Fonovia, aj Dahomejci, vlastným menom Fɔ̀ngbè — západoafrická etnická skupina z juhu Beninu (najmä departementy Zou, Atlantique, Littoral a Ouémé, čiastočne Collines, Mono a Plateau). Najpočetnejšia národnosť Beninu (asi 3,7 mil., 2016). Okrem Beninu žijú Foni i v Togu, Gabone (Gabune), vo Francúzsku a v Ghane; spolu 5 mil. (2016). Kultúrne, najmä z náboženského hľadiska, sú blízki Eweom.
V 17. stor. založili Dahomejskú ríšu, ktorá patrila medzi najmocnejšie štáty západnej Afriky a až do konca 19. stor. úspešne odolávala európskemu tlaku. Tradičná spoločnosť, na ktorej čele stál dedičný náčelník (toxosu), bola do 20. stor. organizovaná do patrilineárnych klanov. Zvláštnosťou boli ženské vojenské oddiely agoji (aj agojie, mino, minon) tzv. dahomejské amazonky. Vyznávajú africké tradičné náboženstvo - vodun, resp. vodu (sústreďuje sa okolo kultu materskej bohyne Zeme Nany Buluku, dôležitý je aj kult predkov), kresťanstvo (rímski katolíci, protestanti) a islam (sunniti).
Foni sa zaoberajú najmä poľnohospodárstvom (pestovanie kukurice, manioku, dioskórey, podzemnice olejnej, chov dobytka, oviec, kôz, ošípaných a hydiny). Významný je i obchod s palmovým olejom, kolovými orieškami a kakaovými bôbmi. Remeselná výroba zahŕňa spracovanie železa, tkáčstvo a hrnčiarstvo. Z tradičného umenia Fonov sú známe rozmerné štylizované kovové plastiky božstiev (najmä boha železa, zbraní a vojny Gu) odlievané najmä z bronzu (v období Dahomejskej ríše výlučne príslušníkmi cechu bronzolejárskych rodín v panovníckom meste Abomey), často aj zo striebra, príp. zo zlata, drobné bronzové realisticky stvárnené figúrky ľudí (v rôznych životných situáciách) a zvierat i štylizované ľudské plastiky vyrezávané z dreva. Reliéfy z nepálenej hliny zdobené polychrómiou, zobrazujúce činy panovníkov, alegórie a mýtické bytosti tvorili výzdobu stien palácov a svätýň. Nášivkami s figurálnymi motívmi boli zdobené aj textílie používané na výzdobu stien a pri rituáloch.
Jazyk Fonov (fɔ̀ngbè) patrí medzi kwaské jazyky nigersko-konžskej vetvy konžsko-kordofánskej jazykovej rodiny. Je veľmi blízky jazyku Eweov. Zapisuje sa latinkou.