Fangovia

Text hesla

Fangovia, aj Pangwovia, Pahouni, vlastným menom M'fan — stredoafrická etnická skupina z Rovníkovej Guiney (Río Muni resp. Mbini, pevninská časť štátu). Najpočetnejšia národnosť Rovníkovej Guiney (1,2 mil., 2022). Okrem Rovníkovej Guiney žijú Fangovia i v Gabone (Gabune), Kamerune, Kongu a v ostrovnom štáte Svätý Tomáš a Princov ostrov; spolu 2,1 mil. (2022).

Traduje sa, že na svoje dnešné sídlené územie prišli až koncom 18. - začiatkom 19. stor. Pôvodne monoteistické náboženstvo spojené s kultom predkov bieri (pre uchovávanie ich lebiek a kostí boli podozrievaní z kanibalizmu) a mágiou nahradilo už v roku 1939 kresťanstvo (najmä katolicizmus), po roku 1945 sa značne rozšírili synkretické kulty (kombinácia animizmu a kresťanstva), napr. kult bwiti.

Fangovia sa zaoberajú najmä poľnohospodárstvom (pestovanie prosa, kukurice, podzemnice olejnej, kakaovníka, tabaku, manioku), doplnkom je lov a rybolov. Z tradičných remesiel sú významné predovšetkým rezbárstvo z dreva (masky, sošky predkov) a kostí, výroba výrobkov zo železa (nože) a z mastenca, tkanie košíkov a rohoží s polychrómovanými geometrickými ornamentmi a hrnčiarstvo. Majú bohatý folklór (legendy, bájky, rozprávky). Významnú úlohu zohrávajú aj hudba (najmä hra na hudobnom nástroji mvet) a tanec.

Jazyk Fangov (fang, pangwe, pahouin, m'fan) patrí do benue-konžskej skupiny nigersko-konžskej vetvy konžsko-kordofánskej jazykovej rodiny.

Zverejnené v júli 2005.

Fangovia [online]. Encyclopaedia Beliana, ISBN 978-80-89524-30-3. [cit. 2024-09-19 ]. Dostupné na internete: https://beliana.sav.sk/heslo/fangovia