drávidské jazyky

Text hesla

drávidské jazyky — samostatná skupina blízko príbuzných jazykov (vyše 30), hovorí nimi asi 250 mil. obyvateľov (2020). Geografickým rozšírením, ako aj kultúrno-spoločenským významom tvoria druhú najdôležitejšiu jazykovú rodinu (po indoeurópskej) na indickom subkontinente. Sú rozšírené najmä v južných štátoch Indie, v Pakistane, južnom Afganistane a vo východnom Iráne (bráhujský jazyk), ako aj na severe Srí Lanky (tamilský jazyk). Vysťahovalci z južnej Indie priniesli drávidské jazyky do Malajzie, Singapuru, Mjanmarska, na Fidži v Tichom oceáne, na Maurícius a Réunion v Indickom oceáne, v menšej miere aj do Južnej Ameriky (Trinidad, Guyana, Surinam) a východnej Afriky.

Vyše 95 % Drávidov používa štyri najdôležitejšie drávidské jazyky s postavením úradných jazykov v jednotlivých indických štátoch: telugský jazyk, tamilský jazyk, kannadský jazyk a malajálamský jazyk. Majú vlastné písomné sústavy odvodené z indického písma bráhmí približne v 4. – 5. stor. n. l. Sú to slabičné abecedy s osobitnými znakmi pre samohlásky, nerozlišujú sa malé a veľké písmená, píše sa zľava doprava. Spolu s tuluským jazykom majú vlastnú literatúru a dlhú kultúrnu tradíciu. Bráhujčina (→ bráhujský jazyk) sa zapisuje arabským písmom. Ostatné drávidské jazyky sa používajú len v ústnom styku.

Drávidské jazyky sú si veľmi blízke z fonetickej stránky, morfologickou štruktúrou sú aglutinujúce. V slovnej zásobe je veľa výpožičiek z prákrtov (prákritov), sanskrtu (sanskritu), hindčiny (a z iných indických jazykov), perzštiny a v súčasnosti z angličtiny. Genetická klasifikácia drávidských jazykov nie je definitívna. Najnovšie sa zaraďujú do siedmich skupín: južná (tamilčina, kannadčina, malajálamčina, todčina, kotčina, kodagčina a i.), juhozápadná (tuluština, koragčina, bellarčina), juhovýchodná (telugčina), centrálna (kolámčina, pardži, naiki, gadabčina), góndvanská (góndčina, kondčina, pengo, mandčina, kui, kúvi), severovýchodná (kurukhčina, malto) a severozápadná (bráhujčina). Prostredníctvom iných jazykov prešli z drávidských jazykov do slovenčiny napr. slová ryža, areka, do češtiny pepř.

Zverejnené v máji 2003.

Drávidské jazyky [online]. Encyclopaedia Beliana, ISBN 978-80-89524-30-3. [cit. 2025-01-15 ]. Dostupné na internete: https://beliana.sav.sk/heslo/dravidske-jazyky