Chakasi

Text hesla

Chakasi, vlastným menom Xakaslar, Tadarlar, zastarano Abakanskí Tatári, Minusinskí Tatári — turkický národ tvoriaci pôvodné obyvateľstvo Chakaskej republiky (55-tis., 2021), žijúci i v Tuve a Krasnojarskom kraji Ruskej federácie (Minusinská kotlina a predhoria Západného Sajanu v oblasti horných tokov riek Abakan, Čulym a Jenisej); spolu 61-tis. (2021).

Delia sa na päť etnických skupín: Sagajcov, Kačincov, Kyzylcov, Beltyrov a Kojbalov. Ako národ sa sformovali v 18. – 19. stor. Kultúrne sú blízki susediacim Čulymom (žijú pri rieke Čulym a jej prítokoch Jaji a Kiji v Tomskej oblasti Krasnojarského kraja), Telengitom (v južnej časti Altajska) a Teleutom (v južnej časti Kemerovskej oblasti).

Tradičným náboženstvom je šamanizmus s prímesou buddhizmu, časť Chakasov sú pravoslávni kresťania. Zaoberajú sa najmä polokočovným a kočovným chovom dobytka, oviec a koní, v menšej miere poľnohospodárstvom.

Hovoria chakaským jazykom, chakaštinou (xakas tili, tadar tili; väčšina Chakasov je dvojjazyčná, okrem materčiny ovládajú i ruštinu), ktorý patrí do severovýchodnej (altajskej) skupiny turkickej vetvy altajskej jazykovej rodiny, má tri dialekty (sagajský, kačinský, kyzylský) a zapisuje sa cyrilikou.

Zverejnené v apríli 2010.

Chakasi [online]. Encyclopaedia Beliana, ISBN 978-80-89524-30-3. [cit. 2025-03-27 ]. Dostupné na internete: https://beliana.sav.sk/heslo/chakasi