Castel Sant’Angelo
Castel Sant’Angelo, [kas- -dže-], Anjelský hrad — pevnosť v Ríme na pravom brehu rieky Tiber (oproti Martovmu poľu), pôvodne mauzóleum cisára Hadriána a členov jeho rodiny.
Postavené 130 – 139 n. l. cisárom Hadriánom (dokončené cisárom Antoniom Piom rok po Hadriánovej smrti) ako monumentálne tumulovité mauzóleum rímskych cisárov (používané do 217 n. l., keď tam bola uložená urna s popolom cisára Caracallu). Pôvodná antická stavba pozostávala z približne štvorcového pódia, na ktorom bola stavba kruhového pôdorysu vnútri so samotnou hrobkou. Kruhová časť mauzólea mala zrezaný kužeľový vrchol, na ktorého stranách boli vysadené cyprusy. Jej súčasťou boli stĺpové kolonády so sochami, v jej strede sa nachádzala menšia stavba s bronzovou kvadrigou cisára Hadriána. Mauzóleum bolo postavené z liateho rímskeho betónu a travertínu, pôvodne bolo obložené mramorom. Od 5. stor. pevnosť, 1277 – 1870 vo vlastníctve pápežov (od 1277 spojená krytým priechodom s Vatikánom, slúžila ako útočisko, sklad vojenského materiálu a pod.). V období renesancie bola viackrát upravená a prestavaná, napr. boli pristavené štyri rohové bastióny, na vrchole bola umiestnená socha anjela od P. A. von Verschaffelta (1753).
Názov Anjelský hrad sa odvodzuje z legendárneho zjavenia archanjela Michala počas procesie (590, v tom roku bola na jej vrchole umiestnená socha archanjela Michala) pápeža Gregora I. (Veľkého), resp. podľa kaplnky archanjela Michala, ktorú dal postaviť pápež Bonifác IV. V súčasnosti múzeum.
Pred mauzóleom sa nachádza most Ponte Sant’Angelo pôvodne postavený Hadriánom 134 n. l. a nazývaný Pons Aelius (Aeliov most), upravený v období renesancie a baroka (doplnený balustrádami a sochami, o. i. aj sochami anjelov od G. L. Berniniho), do súčasnej podoby prestavaný koncom 19. stor.