analytická separácia
analytická separácia — oddelenie zložiek analyzovanej vzorky s cieľom identifikovať a stanoviť jej obsah. Súčasť procesu chemickej analýzy umožňujúca nielen izoláciu zložiek, ale aj úpravu a spracovanie vzorky, príp. oddelenie nežiadúcich zložiek. Analytická separácia využíva množstvo prevažne fyzikálno-chemických metód. Patria sem:
1. metódy založené na rozdieloch v rovnovážnej fázovej distribúcii zložiek v sústave plyn – kvapalina (destilácia, plynová chromatografia), plyn – tuhá fáza (sublimácia, delenie na molekulových sitách, plynová chromatografia), kvapalina – kvapalina (extrakcia, kvapalinová chromatografia, gélová chromatografia), kvapalina – tuhá fáza (zrážanie, kryštalizácia, delenie na molekulových sitách, pásmové tavenie, kolónová kvapalinová chromatografia, ionexová, afinitná a papierová chromatografia);
2. metódy založené na rozdielnom prieniku (migrácii) zložiek polopriepustnou membránou (ultrafiltrácia, osmóza, dialýza a elektrodialýza) alebo v silovom poli (elektroforéza, izotachoforéza, termodifúzia, elektrolýza, hmotnostná spektrometria a separácia tokom mobilnej fázy).