Adonis

Text hesla

Adonis, gr. Adónis, klasický genitív Adónida — v gréckej mytológii syn cyperského kráľa Kinyra (Kinyras), najkrajší mladík spomedzi ľudí i bohov. Zamilovala sa do neho bohyňa Afrodita, ktorá s ním chodila na lov a varovala ho pred divými zvieratami. Adonis však na jej rady nedbal. Raz poranil diviaka, ktorý ho v agónii usmrtil. Afrodita si od Dia (Zeus) vyprosila, aby Adonis mohol vždy na jar vyjsť z ríše mŕtvych a ona s ním potom pol roka žila. V mýte sa odráža prastará predstava o zomierajúcej a znova ožívajúcej prírode.

Obdoba sumerského božstva vegetácie (Dumuzi, aramejsky Tammuz). Hlavné Adonisove kultové miesta boli Byblos a Afaka, na Adonisových slávnostiach (adónie) v Grécku a Ríme ženy oplakávali jeho smrť a oslavovali zmŕtvychvstanie. Zakladali sa Adonisove záhradky (kvety v nádobe – rýchlorastúce a ihneď vädnúce). Vo výtvarnom umení zobrazovaný najmä s Afroditou (Tizian, Tintoretto, P. Veronese, P. P. Rubens). K jeho atribútom patril holub.

Zverejnené v auguste 1999.

Adonis [online]. Encyclopaedia Beliana, ISBN 978-80-89524-30-3. [cit. 2024-04-20 ]. Dostupné na internete: https://beliana.sav.sk/heslo/adonis