kozmetické výrobky

Text hesla

kozmetické výrobky, aj kozmetika — látky alebo prípravky (zmesi) určené na kontakt s vonkajšími časťami ľudského tela (pokožka, vlasy, nechty, pery, vonkajšie pohlavné orgány), so zubami a sliznicou ústnej dutiny s cieľom čistiť, chrániť a udržiavať ich v dobrom stave, meniť ich vzhľad, parfumovať, ako aj korigovať telesné pachy. Vyrábajú sa z látok rastlinného a živočíšneho pôvodu alebo synteticky a na trh sa dodávajú vo forme krémov, emulzií, roztokov, gélov, suspenzií, práškov a aerosólov. Diferencujú sa podľa veku a pohlavia (dámska, pánska a detská kozmetika).

Podľa účelu použitia sa delia na výrobky na telesnú hygienu (toaletné a tekuté mydlá, syntetické detergenty – syndety, prísady do kúpeľa, prípravky na sprchovanie a na vonkajšiu intímnu hygienu, depilačné prostriedky, dezodoranty a antiperspiranty), výrobky na hygienu ústnej dutiny (zubné pasty, ústne vody, ústne dezodoranty), výrobky na starostlivosť o pleť (pleťová kozmetika; pleťové krémy, pleťové mlieka, pleťové vody, pleťové masky, peelingy, ďalej prípravky proti vráskam, na holenie, masáž a bielenie pleti, opaľovacie prípravky a samoopaľovacie prípravky), o vlasy (vlasová kozmetika; vlasové šampóny, vlasové vody, kondicionéry, prípravky na farbenie a na odfarbovanie vlasov, na onduláciu, vyrovnávanie a spevnenie vlasov, ako aj na formovanie účesu) a o nechty (laky, odlakovače, nechtové regenerátory, zmäkčovače kože), ďalej prípravky na dekoratívne účely (dekoratívna kozmetika; tónovacie základy, korektory, mejkapy, púdre, púdrokrémy, lícenky, líčidlá, rúže) a vonné prípravky (voňavky, parfumy, parfumové, toaletné a kolínske vody).

Podľa legislatívy EÚ kozmetické výrobky sprístupnené na trhu musia byť z hľadiska zdravia používateľov (ak sa používajú za bežných a racionálne predvídateľných podmienok) bezpečné, pričom ich bezpečnosť je zaručená výrobou podľa zásad správnej výrobnej praxe. Keďže spravidla pozostávajú z veľkého množstva chemických (prírodných alebo syntetických) látok (účinné látky, vonné látky, farbivá, konzervačné látky, stabilizátory, látky zachytávajúce škodlivé zložky ultrafialového žiarenia – UV filtre a pod.), legislatívne sú vymedzené zakázané látky, regulované látky (smú sa použiť s určitými obmedzeniami), ako aj povolené farbivá, konzervačné látky a UV filtre a podmienky ich používania.

Zverejnené 22. februára 2022.

Kozmetické výrobky [online]. Encyclopaedia Beliana, ISBN 978-80-89524-30-3. [cit. 2023-10-03]. Dostupné na internete: https://beliana.sav.sk/heslo/kozmeticke-vyrobky