kickbox
kickbox [kik-; angl.] — bojový šport, ktorý spája pästiarske techniky (box) a prvky (kopy) tradičných východných bojových umení; je určený pre mužov i pre ženy. Zápas prebieha v boxerskom ringu, kde sa dvaja bojovníci vo vzpriamenej polohe (boj na zemi je zakázaný) snažia poraziť protivníka údermi alebo kopmi do tváre a hrude. Typy úderov a ich názvy sú prevzaté z boxu, kopy z karate a taekwonda. Kopy pod pás sú povolené len v disciplíne low kick, kop do oblasti genitálií je považovaný za ťažký faul. Údery hlavou, lakťami a kolenami sú zakázané, zapojenie holenných častí nohy je povolené iba v disciplíne K-1 Rules. Zápasy majú väčšinou 3 – 12 kôl (trvajú 2 – 3 min) s minútovými oddychovými časmi. Trvanie jednotlivých kôl a ich počet, ako aj druhy povolených kopov a zásahov (napr. kopy kdekoľvek, zásahy kolenom) sa môžu meniť v závislosti od pravidiel odsúhlasených pred zápasom. V každom kole musí bojovník použiť aspoň 6 kopov. Po každom kole udeľujú traja alebo piati bodoví rozhodcovia body za úspešné údery a predvedenú techniku. Víťaz sa určí buď podľa získaných bodov po ukončení príslušného počtu kôl, alebo zápas môže ukončiť knokaut jedného z bojovníkov, ďalej rozhodca, lekár, bojovník, ktorý sa vzdá, resp. tréner, ktorý hodí do ringu uterák. Bojovníci majú na sebe dlhé nohavice alebo trenírky, chrániče holenných kostí a chodidiel, suspenzor, prilbu a boxerské rukavice.
Športovci v kickboxe môžu dosiahnuť 7 stupňov majstrovstva. Kickbox má viacero športových úrovní: plnokontaktnú (angl. full contact, low kick, K-1 Rules), polokontaktnú (light contact, kick light, point fighting; spravidla amatérska úroveň) alebo rekreačnú (ako spôsob zlepšenia psychickej a fyzickej kondície). Termín kickbox v sebe zahŕňa mnoho variantov tohto športu, napr. japonský, americký, indický, barmský alebo francúzsky kickbox. V súčasnosti sa však stotožňuje s americkým, resp. s japonským variantom kickboxu.
Vzniku kickboxu koncom 50. rokov 20. stor. predchádzalo úsilie zaviesť do karate bojové prvky thajského boxu (Muaj Thaj), s ktorým sa často zamieňa (sú v ňom však na rozdiel od kickboxu povolené kopy pod pás a údery kolenom a lakťom), a zmeniť tak pôvodne bezkontaktné bojové umenie na plnokontaktný bojový šport (fullcontact karate, karate-boxing). V tejto podobe ho prvýkrát prezentoval japonský majster karate a filmový herec Tacuo Jamada (*1956, †2009). Na začiatku 60. rokov 20. stor. japonský promotér boxerských zápasov Osamu Noguči (*1934) tento nový šport označil názvom kickboxing (ako variant thajského boxu a karate), v ktorom sa spočiatku mohli používať aj hody a údery hlavou. R. 1966 vznikla v Japonsku prvá kickboxerská asociácia a v tom istom roku sa v Osake konali aj prvé súťaže v kickboxe. Jedným z prvých známych kickboxerov bol Tadaši Sawamura (*1943). Najväčšiu popularitu dosiahol kickbox v Japonsku až v 90. rokoch 20. stor. vďaka sérii súťaží K-1, v ktorých sa bojuje podľa upravených pravidiel thajského boxu. V 70. a 80. rokoch 20. stor. sa kickbox rozšíril v USA aj v Európe, kde sa okrem Holandska presadzoval jeho americký variant. R. 1974 vznikla Profesionálna asociácia karate (Professional Karate Association, PKA), ktorá ako prvý výkonný orgán dôsledne oddelila plnokontaktné karate a kickbox. R. 1976 bola založená Svetová kickboxerská asociácia (World Kickboxing Association, WKA), ktorá ako prvá medzinárodná organizácia vytvárala štatistiky bojovníkov a podieľala sa na vývoji pravidiel bojových umení, jednotlivých stupňov majstrovstva ap. V súčasnosti však existuje niekoľko podobných organizácií, z ktorých každá usporadúva vlastné súťaže a majstrovstvá sveta. S cieľom utvoriť univerzálny systém pravidiel a jednotný etický kódex kickboxu vznikla 1988 v Zürichu v súčasnosti dominantná Svetová asociácia organizácií kickboxu (World Association of Kickboxing Organizations, WAKO), ktorá sa 2006 ako jediná stala členom Generálnej asociácie medzinárodných športových federácií (General Association of International Sports Federations, GAISF, v súčasnosti SportAccord).
Jediným a oficiálnym slovenským zástupcom vo WAKO je Slovenský zväz kickboxu (SZKB, zal. 1989), ktorý zastrešuje slovenské kluby a viaceré súťažné disciplíny kickboxu. Súťaže prebiehajú v rámci slovenskej ligy v kickboxe, ktorá má 3 – 5 kôl, a každoročne sa konajú Majstrovstvá SR v kickboxe. Na Slovensku sa podobne ako vo svete usporadúvajú tzv. open turnaje klubov kickboxu, z ktorých najvýznamnejší je medzinárodný turnaj Slovak Open zaradený do medzinárodného kalendára WAKO.