glóbus
glóbus [lat.] — kartografické dielo zobrazujúce povrch Zeme alebo iného kozmického telesa (aj nebeskú sféru; → hviezdny glóbus) na povrchu gule. Toto zobrazenie je na rozdiel od plochej mapy bez deformácií, ktoré na rovinnej (2D) mape vyplývajú z kartografických skreslení.
Prvý písomne doložený glóbus zostrojil grécky antický gramatik, filozof a geograf Kratés z Mallu (2. stor. pred n. l.), zriedka ho používali stredovekí Arabi (11. stor.). Najstarší zachovaný glóbus v Európe zostrojil v roku 1492 Martin Behaim. Rozvoj výroby a používania glóbusov nastal až po objavení Ameriky. Používali sa v moreplavbe až do konca 18. stor., keď ich nahradili špecifické mapy pre moreplavcov.
Glóbusy sa rozlišujú podľa zobrazovaného telesa alebo makropriestoru (glóbus Zeme, Mesiaca, planét, hviezdnej oblohy), podľa tematiky (politický, fyzický) a rôznych ďalších kritérií (reliéfny glóbus, svietiaci glóbus, dvojvrstvový – duplex glóbus a pod.). V minulosti sa glóbusy vyhotovovali ručným kreslením (alebo prenosom obrazu) priamo na povrch gule vhodného rozmeru, v súčasnosti aj mechanizovanými alebo automatizovanými postupmi zo segmentov (lepením segmentov s mapovým obrazom na povrch gule; v súčasnosti sa lepia segmenty aj s fotografickým obrazom), príp. termovákuovým tvarovaním plastových fólií s obrazom máp (resp. fotoobrazom) zemských pologúľ, nebeskej oblohy, povrchu Mesiaca, planét a pod., ktoré sa po vytvarovaní spájajú do gúľ a montujú na stojany.