krájač

Text hesla

krájač, Pomatomus — rod z triedy lúčoplutvovce (Actinopterygii), rad ostriežotvaré (Perciformes), čeľaď krájačovité (Pomatomidae). Stredne veľké až veľké dravé morské ryby žijúce v Čiernom a Stredozemnom mori a vo všetkých subtropických a tropických moriach okrem morí v subtropickej a tropickej oblasti centrálnej a východnej časti Tichého oceána. Majú silné, do 1,3 m dlhé zboku sploštené telo (hmotnosť okolo 15 kg) prúdnicového tvaru zhora pokryté drobnými modrastými, na bruchu belavými a na bokoch svetlostriebristými šupinami, veľké široké, za oči siahajúce ústa so silnými ostrými zubmi, spodnú čeľusť dlhšiu ako hornú, dve chrbtové plutvy (prvá s tvrdými lúčmi je kratšia a menšia) a veľkú vidlicovitú chvostovú plutvu. Dravé ryby žijúce v húfoch; živia sa rybami a sépiami.

Patrí sem jediný druh krájač skákavý (Pomatomus saltatrix), ktorý vo veľkých skupinách napáda húfy drobných rýb a ostrými zubmi trhá z koristi mäso; usmrtí viac jedincov, ako môže zožrať.

Zverejnené 23. októbra 2023.

Krájač [online]. Encyclopaedia Beliana, ISBN 978-80-89524-30-3. [cit. 2024-02-25]. Dostupné na internete: https://beliana.sav.sk/heslo/krajac