koučing

Text hesla

koučing [fr. > angl.], angl. coaching — metóda využívajúca interakciu medzi koučom (vedie športovca či športový kolektív alebo rozvíja ľudský potenciál a profesijný rast pracovníkov v rôznych profesiách a oblastiach) a koučovaným (klientom). Bola vypracovaná a pôvodne sa využívala v športe, v súčasnosti sa uplatňuje najmä v manažmente. Využíva poznatky individuálnej a skupinovej psychológie. Prebieha ako sugestívna práca s vnútornou motiváciou, s rituálmi a tradíciami, pričom klient sa opiera o emočnú podporu (charizmatického) kouča; ich vzťah je partnerský a založený na dôvere. V športe je koučom športový tréner, v psychológii práce tréner pracovných tímov a jednotlivcov. V koučingu pracovných tímov je jednou z úloh stmelenie skupiny, pričom sa využíva skrytý a dovtedy nevyužitý potenciál každého člena skupiny, ktorý možno využiť na prospech celku i jednotlivca; koučing pomáha rozvíjať potenciál pracovníka a umožňuje maximalizovať jeho výkon. V individuálnom koučingu klient získava nový pohľad na seba a na svoj tvorivý potenciál, odkrývajú sa mu nové možnosti na dosiahnutie jeho cieľov a pod. Individuálny koučing využíva niektorú z množstva štruktúr, resp. modelov koučovacieho procesu. Jednou z najznámejších štruktúr aplikovaných pri koučingu rastu jednotlivca je GROW (akronym je vytvorený z angl. slov goal = cieľ, reality = skutočnosť, opportunity = príležitosť, will = vôľa, pričom goal je vytýčenie cieľa – reálneho a dosiahnuteľného, ktorý umožňuje prekonanie doterajších limitov človeka, reality je zmapovanie a posúdenie skutočnosti a súčasnej situácie klienta, ako aj identifikovanie prekážok, ktoré ho brzdia, opportunity je definovanie príležitostí či možností, ktoré má jednotlivec na naplnenie svojho cieľa, a will je výber možnosti a vyvinutie vôle na dosiahnutie cieľa).

Koučing sa využíva vo všetkých oblastiach života človeka a skupín, rozlišuje sa napr. obchodný koučing (angl. business coaching; klient si pri ňom zdokonaľuje obchodné zručnosti, ako sú iniciatívnosť, tímová práca, predaj, komunikácia, efektívne určovanie cieľov a strategické plánovanie), životný koučing (angl. life coaching; zameriava sa na stanovovanie životných cieľov, rozpoznávanie životných príležitostí a na vytvorenie spokojného a naplneného života) a zdravotný koučing (angl. health coaching; slúži na podporu zdravého životného štýlu a spôsobov, ako si vylepšiť a udržať pevné zdravie). Ďalšími druhmi koučingu sú napr. naratívny koučing (nepretržitá cyklická komunikácia medzi koučom a koučovaným), sebakoučovanie (angl. self coaching), koučing konfliktu (angl. conflict coaching; zameraný na konštruktívne premieňanie konfliktov na obojstranne prijateľné riešenia typu výhra-výhra, angl. win-win), vzťahový koučing (pomáha ľuďom prekonávať osobné prekážky pri nadväzovaní, udržiavaní a ukončovaní vzťahov tak, aby boli schopní žiť v kvalitnom, uspokojujúcom vzťahu s inými ľuďmi). Najviac využívanými metódami koučingu sú kladenie účinných otázok (účinné pýtanie sa) a aktívne (proaktívne), konštruktívne počúvanie, ktoré podľa Medzinárodnej federácie koučov (angl. International Coach Federation) patria k dvom z jedenástich kľúčových kompetencií kouča. Na Slovensku pôsobí od roku 2006 profesijné združenie Slovenská asociácia koučov (SAKO). Garanciou profesionality kouča je certifikácia profesijným združením.

Zverejnené 25. novembra 2024.

Koučing [online]. Encyclopaedia Beliana, ISBN 978-80-89524-30-3. [cit. 2025-03-17 ]. Dostupné na internete: https://beliana.sav.sk/heslo/koucing