Korrodi, Eduard
Korrodi, Eduard, 20. 11. 1885 Zürich – 4. 9. 1955 tamže — švajčiarsky novinár, esejista a literárny kritik.
V rokoch 1905 – 10 študoval germanistiku a dejiny umenia na univerzitách v Zürichu a Berlíne, po štúdiách pracoval ako stredoškolský učiteľ, v rokoch 1914 – 50 ako redaktor švajčiarskeho denníka Neue Zürcher Zeitung.
Jeho tvorivé obdobie zahŕňa obidve svetové vojny, na ktorých pozadí ako literárny kritik formoval postoj k podporovaniu mladých talentov prichádzajúcich do Švajčiarska z iných európskych krajín. V programovom diele Švajčiarske literárne listy (Schweizerische Literaturbriefe, 1918) v uvoľňujúcej sa povojnovej atmosfére nabádal k otvorenosti k novým poetickým prúdom, v skutočnosti sa však stále orientoval na autorov píšucich v konzervatívnom klasicko-romantickom alebo v realistickom duchu ovplyvnenom tvorbou Gottfrieda Kellera a odsudzoval nové, expresionistické či spoločenskokritické podnety v literatúre. Antitradicionalisticky píšucimi a ľavicovo orientovanými autormi bol pokladaný za neúprosného a značne doktrinárskeho kritika.
Najplodnejším obdobím jeho literárnokritickej činnosti bolo medzivojnové obdobie, k čomu prispeli jeho styky s prominentnými predstaviteľmi literárneho života (Gerhart Hauptmann, Stefan George, Hermann Hesse, Hugo von Hofmannsthal, Thomas Mann). Pre svoje kontroverzné názory sa však s viacerými z nich dostal do konfliktu (napr. s H. Hessem pre odhalenie jeho pseudonymu Emil Sinclair a s T. Mannom pre svoj čiastočne antisemitský článok Nemecká literatúra v zrkadle emigrantov, Deutsche Literatur im Emigrantenspiegel, 1936). Prispel však k vzostupu popularity Maxa Frischa uverejnením pozitívnej kritiky premiéry jeho drámy Santa Cruz (1946) uvedenej v Zürichu.
Korrodi bol majstrom krátkej, iskrivej, ale hlbokomyseľnej kritiky, pri ktorej tvorbe sa usiloval nájsť v spleti bonmotov a citácií čo najpriliehavejšie formulácie (zbierka esejí Švajčiarska poézia súčasnosti, Schweizerdichtung der Gegenwart, 1924). Svojimi literárnoteoretickými prácami významne prispel k rozvoju súdobej švajčiarskej literatúry.