Koperdan, Štefan
Koperdan, Štefan, 31. 7. 1907 Studenec, okres Levoča – 18. 1. 1984 Košice — slovenský jazykovedec, pedagóg a prekladateľ.
V rokoch 1925 – 30 študoval na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe, po štúdiách pôsobil ako stredoškolský učiteľ na gymnáziách vo Zvolene a v Košiciach, v rokoch 1955 – 58 na Katedre slovenského jazyka a literatúry Filologickej fakulty Vysokej školy pedagogickej v Prešove, v rokoch 1958 – 73 ako učiteľ na priemyselnej škole v Košiciach.
Venoval sa otázkam spisovnej slovenčiny, najmä morfológii a tvoreniu slov (derivácii). V 50. rokoch 20. stor. sa zapojil do diskusie o úprave slovenského pravopisu. V časopisoch a zborníkoch publikoval príspevky o skloňovaní podstatných mien a niektorých typov cudzích priezvisk i o tvorení ženských priezvisk, substantív a adjektív. Vytvoril klasifikáciu prídavných mien, ktorá obsahovala kategóriu relatívno-kvalitatívnych adjektív. Zaoberal sa aj metodikou vyučovania slovenského jazyka a literatúry, ako aj kultúrou jazyka. Prekladal z českej (Božena Němcová), francúzskej (Alfred Assollant), nemeckej (Otfrid von Hanstein, Jacob Grimm a Wilhelm Grimm), dánskej (Hans Christian Andersen) a poľskej (Hanna Malewská, Bolesław Prus) literatúry.