kocúrnik

Popis ilustrácie

Kocúrnik obyčajný

Text hesla

kocúrnik, Nepeta — rod dvojklíčnolistových rastlín, čeľaď hluchavkovité. Jednoročné, dvojročné alebo trváce byliny alebo polokry pochádzajúce z Európy, Ázie a Afriky, niektoré druhy boli introdukované aj do Sev. Ameriky. Majú štvorhranné stonky, krížmo protistojné, na okraji vrúbkované alebo pílkovité sivozelené listy a v pazuchách horných listov biele, ružové, fialovočervené alebo fialové kvety s dvojpyskovitou korunou usporiadané v papraslenoch, plod tvrdka. Kvety obsahujú rôzne prchavé aromatické látky (najmä monoterpén nepetalaktón), ktoré svojou charakteristickou vôňou lákajú a dráždia mačky (odtiaľ slovenský názov; → katofília).

Patrí sem okolo 250 druhov, na Slovensku sa pri cestách, na rumoviskách a na medziach vyskytuje 70 – 100 cm vysoký kocúrnik obyčajný (Nepeta cataria) s plstnatými stonkami a so smotanovobielymi, na dolnom pysku červenobodkovanými kvetmi, ktorého listy a kvitnúce stonky sa v ľudovom liečiteľstve používajú ako čajovina pri prechladnutí a horúčke (podporuje potenie a znižuje horúčku), pri bolestiach hlavy a poruchách trávenia (najmä proti kŕčom, nadúvaniu a na zastavenie hnačky) a vo forme obkladu na upokojenie podráždenej pokožky, a na výslnných trávnatých stráňach a v lesostepiach rastúci, 50 – 120 cm vysoký kocúrnik panónsky (Nepeta pannonica) s holými stonkami a s modrofialovými kvetmi s tmavopurpurovými škvrnami na dolnom pysku. Niektoré ázijské druhy, napr. kocúrnik veľkokvetý (Nepeta grandiflora) a kocúrnik Mussinov (Nepeta racemosa), sa pestujú ako okrasné záhradné trvalky.

Zverejnené v marci 2017.

Kocúrnik [online]. Encyclopaedia Beliana, ISBN 978-80-89524-30-3. [cit. 2024-07-16 ]. Dostupné na internete: https://beliana.sav.sk/heslo/kocurnik