klonorchióza

Text hesla

klonorchióza [gr.], klonorchiáza — endemická parazitóza ľudí vyvolaná motolicou čínskou (Clonorchis sinensis), spôsobujúca ochorenie žlčových ciest a pečene. Vyskytuje sa najmä vo vých. a v juhových. Ázii a v Indii. Motolica žije v žlčových cestách cicavcov 20 i viac rokov. Prameňom nákazy je definitívny hostiteľ, ktorým môžu byť človek, mačka, pes, prasa a potkan vylučujúci vajíčka stolicou. Keď sa vajíčka dostanú do vody, vnikajú do tela prvého medzihostiteľa, ktorým sú vodné slimáky z rodov bitýnia a Bulinus, kde sa z nich vyvíjajú miracídiá meniace sa na sporocysty, v ktorých sa vyvíjajú cerkárie. Cerkárie opúšťajú telo slimákov a vyhľadávajú druhého medzihostiteľa, ktorým sú rôzne druhy sladkovodných rýb (kaprovité) a v nich encystujú v podobe metacerkárií.

Človek sa nakazí konzumáciou surového alebo nedostatočne tepelne upraveného rybieho mäsa obsahujúceho metacerkárie, ktoré sa po konzumácii uvoľňujú, prenikajú žalúdočnou stenou do pečene a migrujú do žlčových ciest. Živia sa sekrétmi sliznice v horných žlčových cestách (ale aj erytrocytmi a leukocytmi) a vyvolávajú zväčšenie pečene, rozšírenie žlčových ciest a stagnáciu žlče, ktorá podporuje bakteriálne komplikácie a tvorbu kameňov. Ochorenie sa prejavuje bolesťami brucha a hnačkami, ktoré sa striedajú so zápchou, ďalej chudnutím a anémiou, pri masívnej nákaze vzniká cirhóza pečene. Diagnóza sa potvrdzuje nálezom vajíčok v stolici a v dvanástnikovom obsahu. Liečba: medikamentózna, podáva sa prazikvantel. V prevencii sa odporúča dôkladná tepelná úprava jedál z rybieho mäsa v oblastiach s endemickým výskytom klonorchiózy.

Zverejnené v marci 2017.

Klonorchióza [online]. Encyclopaedia Beliana, ISBN 978-80-89524-30-3. [cit. 2025-06-15 ]. Dostupné na internete: https://beliana.sav.sk/heslo/klonorchioza