kleoma

Text hesla

kleoma [novolat.], Cleome — rod dvojklíčnolistových rastlín, čeľaď kleomovité, v starších botanických systémoch čeľaď kaparovité. Jednoročné alebo trváce byliny alebo kry rastúce v tropickom pásme, menej v subtropickom a miernom pásme.

Patrí sem okolo 140 druhov, napr. jednoročná, okolo 60 cm vysoká Cleome violacea s listami zloženými z 3 úzkokopijovitých lístkov a s fialovými alebo s hnedastofialovými drobnými kvetmi, ktorá pochádza zo sev. Afriky a z Pyrenejského polostrova, jednoročná, okolo 50 cm vysoká Cleome arabica s jednoduchými širokokopijovitými listami a so žltými alebo s oranžovými kvetmi s tmavooranžovým alebo s červeným žilkovaním, ktorá pochádza zo sev. Afriky, jednoročná alebo trváca, okolo 160 cm vysoká Cleome hirta s listami zloženými z 5 – 9 úzkokopijovitých lístkov a s ružovými alebo s fialovými kvetmi, ktorá pochádza z tropických oblastí Afriky, a jednoročná, do 60 cm vysoká Cleome gynandra s listami zloženými z 3 – 5 širokokopijovitých lístkov a s bielymi kvetmi, ktorá pochádza zo subtropických a z tropických oblastí Afriky a ktorej listy sa konzumujú ako zelenina (napr. ako šalát alebo sa z nich pripravuje prívarok). V starších botanických systémoch sem patril aj druh kleoma tŕnitá (Cleome hassleriana), ktorý v súčasnosti patrí do rodu Tarenaya.

Zverejnené v marci 2017.

Kleoma [online]. Encyclopaedia Beliana, ISBN 978-80-89524-30-3. [cit. 2024-07-20 ]. Dostupné na internete: https://beliana.sav.sk/heslo/kleoma