kardinál

Popis ilustrácie

Kardinál červený (samec)

Text hesla

kardinál [lat.] — jednotný názov rodov (napr. Cardinalis, Cyanocompsa a Passerina) z triedy vtáky (Aves), čeľaď kardinálovité (Cardinalidae); názov podľa výrazného červeného sfarbenia samcov z rodu Cardinalis pripomínajúceho červenú kardinálsku reverendu. Menšie spevavce žijúce v otvorených lesoch Severnej a Južnej Ameriky. Majú robustné, 12 – 25 cm dlhé pestrofarebné telo so silným zobákom. Živia sa prevažne semenami, ale aj rôznym hmyzom.

Patrí sem 15 druhov, napr. okolo 21 cm dlhý kardinál červený (Cardinalis cardinalis), ktorý žije na okrajoch lesov, v parkoch a záhradách v blízkosti mokradí na juhu a východe Severnej Ameriky (samec je sýtočervený s chocholom na temene hlavy, samica hnedá s červeným odtieňom na krídlach a chvoste), kardinál zelenkavý (Caryothraustes canadensis), ktorý obýva vlhké nížinné lesy Južnej Ameriky (samec je žltozelený, samica hnedozelená), a kardinál tmavomodrý (Cyanocompsa cyanoides), ktorý sa vyskytuje v tropických a subtropických lesoch Strednej a Južnej Ameriky (samec je sýtotmavomodrý, samica tmavohnedá).

Zverejnené v marci 2017.

Kardinál [online]. Encyclopaedia Beliana, ISBN 978-80-89524-30-3. [cit. 2023-02-09]. Dostupné na internete: https://beliana.sav.sk/heslo/kardinal