kanovité

Text hesla

kanovité [lat.], Cannaceae — čeľaď jednoklíčnolistových rastlín. Trváce byliny pochádzajúce z tropických a zo subtropických oblastí Ameriky. Majú hľuzovitý podzemok, hrubú stonku so širokými podlhovastými striedavými zelenými alebo červenofialovými listami, asymetrické rúrkovité červené, ružové, žlté alebo oranžové kvety s dozadu ohnutými korunnými lupienkami usporiadané v klase, plod tobolka.

Patrí sem jediný rod kana (Canna) približne so 60 druhmi, najznámejšie sú 1 – 2,2 m vysoká kana indická (Canna indica), ktorá sa pestuje pre atraktívne kvety a ozdobné listy ako okrasná rastlina, a 1 – 2 m vysoká, z horských údolí Ánd pochádzajúca kana jedlá (Canna edulis), ktorej škrobnaté podzemky sa konzumujú ako zemiaky, listy sa používajú ako krmovina a guľaté čierne lesklé semená na výrobu šperkov a ozdobných predmetov alebo sa z nich získava farbivo.

Popis ilustrácie

Kana indická

Zverejnené v marci 2017.

Kanovité [online]. Encyclopaedia Beliana, ISBN 978-80-89524-30-3. [cit. 2024-02-26]. Dostupné na internete: https://beliana.sav.sk/heslo/kanovite