Kanakovia
Kanakovia, Kanaci —
1. súhrnné označenie pôvodného obyvateľstva Novej Kaledónie; 99-tis. (2009). Okrem Novej Kaledónie žijú Kanakovia najmä vo Francúzskej Polynézii, Francúzsku a v Austrálii. Z jazykového, kultúrneho a antropologického hľadiska sa zaraďujú k Melanézanom (vzhľadom značne pripomínajú Tasmáncov, čo sa stalo základom rôznych hypotéz o ich etnogenéze, dokázané však nie sú). Členia sa na viacero kmeňov (Paicîovia, Ajiovia, Xârâcùùovia, Drehuovia, Nengonovia, Nêlêmwovia a i.). Predkovia Kanakov osídlili Novú Kaledóniu pravdepodobne v období pred 1500 pred n. l., na ich etnogenéze sa podieľali i polynézske a mikronézske skupiny. V polovici 19. stor. žilo na súostroví 40 – 50 kmeňov s rôznym počtom príslušníkov (od 50 do 2-tis.).
Kanakovia sa tradične zaoberajú poľnohospodárstvom (pestovanie jamov, tara, palmy kokosovej a i.), ktoré na súostroví dosiahlo vyššiu úroveň ako v ostatnej Melanézii (využívajú napr. aj zavlažovanie), a remeslami (najmä rezbárstvo a výroba keramiky). Náboženstvo: kresťanstvo (rímski katolíci, protestanti a i.), animizmus. Kanakovia hovoria novokaledónskymi (kanackými) jazykmi (asi 30 jazykov, napr. caac, vamale, arhâ, neku, yuanga, haeke, pwapwâ, pwaamei, xârâgurè, cemuhî, nyelâyu, nixumwak), ktoré majú veľa dialektov a sú zaraďované do oceánijskej skupiny austronézskej jazykovej rodiny. Väčšina Kanakov je trojjazyčná, okrem materčiny ovládajú i francúzštinu a aspoň jeden ďalší novokaledónsky (kanacký) jazyk. Od 80. rokov 20. stor. vedú boj za nezávislosť Novej Kaledónie od Francúzska (→ Nová Kaledónia, Dejiny);
2. zastaraný termín niekedy používaný na označenie pôvodného obyvateľstva Havajských ostrovov, odvodený od ich vlastného mena (Kanaka Māoli; → Havajčania).